WSPÓŁZALEŻNOŚĆ (CONNECTEDNESS®) – nie ma przypadków

Cztery domeny talentów Gallupa

Osoby z silnym talentem WSPÓŁZALEŻNOŚCI (CONNECTEDNESS) wierzą, że wszystkie rzeczy są ze sobą połączone i nie ma zbiegów przypadków. Pełnią silną funkcję spajającą i integrującą zespół. Mają wyjątkową zdolność, by pomóc grupie być lepszą sumą jej członków. Uwielbiają pracować w zróżnicowanym środowisku. Wszystko to okraszone nutą… filozoficzną.

Spośród 34 talentów, które mierzy badanie talentów i mocnych stron Clifton Strengths® wyróżniamy dziewięć cech związanych z budowaniem relacji. Tej grupie mocnych stron towarzyszy kolor niebieski. Jedną z cech występujących w tej grupie jest WSPÓŁZALEŻNOŚĆ (CONNECTEDNESS).

CHARAKTERYSTYKA

Osoba z talentem WSPÓŁZALEŻNOŚCI (CONNECTEDNESS) w swoich dominujących mocnych stronach (TOP 5) jest przekonana o tym, że nic nie dzieje się bez przyczyny. W głębi duszy wie, że wszyscy jesteśmy ze sobą w jakiś sposób powiązani. Niektórzy mogą to nazywać „wspólnotową podświadomością”, a inni określać jako ducha lub siłę życiową. Bez względu na to, jakie określenie wybierze, ma przeświadczenie, że nie jesteśmy oderwani ani od siebie nawzajem, ani od ziemi, czy od życia na niej. Takie poczucie jedności niesie w sobie pewien rodzaj odpowiedzialności.

Jej świadomość tworzy system wartości tej osoby. Sprawia, że jest wobec innych delikatna, troskliwa i  tolerancyjna. Osoby z mocną stroną WSPÓŁZALEŻNOŚCI (CONNECTEDNESS) świetnie radzą sobie w zarządzaniu zróżnicowanymi zespołami – międzykulturowymi czy między pokoleniowymi. Z łatwością budują mosty między różnymi grupami i szukają w zespole porozumienia i wzajemnej akceptacji.

DOJRZAŁY TALENT

Dojrzała cecha WSPÓŁZALEŻNOŚCI (CONNECTEDNESS) sprawia, że menadżer zawsze zauważa szerszy kontekst różnych zjawisk, dzięki czemu nakreśla członkom swojego zespołu większy obraz. Takie spojrzenie z dystansu sprawia, że potrafi on dawać współpracownikom wskazówki i podpowiadać im niesztampowe drogi rozwoju. Dostrzega potencjalne konflikty i wąskie gardła projektów, a tym samym wskazuje, jak można ich uniknąć.

NIEDOJRZAŁY TALENT

Niedojrzała cecha WSPÓŁZALEŻNOŚCI (CONNECTEDNESS) sprawia, że menadżer w trudnych sytuacjach będzie się szybciej poddawać. W razie niepowodzenia i porażki odpowie filozoficznie „tak miało być”, zamiast podsunąć pracownikowi rozwiązanie sytuacji, które zniweluje skutki tej sytuacji. Osoby te często nie respektują struktur i hierarchii w firmie, przez co mogą pomijać niektóre osoby i szczeble w swoich działaniach.

INSPIRACJA DLA CIEBIE

Jeśli w swoich TOP 5 talentów i mocnych stron Clifton Strengths® posiadasz WSPÓŁZALEŻNOŚĆ (CONNECTEDNESS), możesz odczuwać potrzebę bycia częścią czegoś większego niż „ja” – rodziny, zespołu, organizacji czy globalnej społeczności. Liczysz na to, aby ludzie zaufali Twojej intuicji. Jesteś spostrzegawczy/a. Potrafisz słuchać i doradzać.

Jak możesz wzmocnić swoją WSPÓŁZALEŻNOŚĆ (CONNECTEDNESS)? Polecam Ci książki:

  • Przebudzenie. Duchowość bez religii, Sam Harris
  • Nic nie zdarza się przypadkiem, Tiziano Terzani
  • Naucz się widzieć. Eliminacja marnotrastwo poprzez mapowanie strumienia wartości, John Shook, Mike Rother

PYTANIA DLA TALENTU WSPÓŁZALEŻNOŚCI (CONNECTEDNESS):

  • Jaki jest cel Twojego życia?
  • Kto jest Twoim najlepszym partnerem w pracy?
  • Kiedy zwracasz się do niego/niej o pomoc?
  • Gdzie w Twojej organizacji występują nieporozumienia?
  • Jak możesz pomóc poprawić sytuację?
  • Jak będziesz promować współpracę i zrozumienie w pracy?
  • Jak możesz pomóc swoim ludziom zlinkować ich wartości z wartościami organizacji

PYTANIA DLA MANAGERA:

  • Jak Twój talent Współzależności będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole?
  • Jak Twój talent Współzależności będzie budował zaangażowanie pracowników?
  • Jak Twój talent Współzależności będzie zarządzał wynikami?
  • Jak Twój talent Współzależności będzie rozwijał ludzi?
Cztery domeny talentów Gallupa