UCZENIE SIĘ (LEARNER®)- wykorzystuj swoją wiedzę!

Cztery domeny talentów Gallupa

Od małego interesowało Cię wszystko i każdej informacji chciałeś lub chciałaś się nauczyć? Oznacza to, że talent Uczenie się (Learner) jest u Ciebie całkiem wysoko. Jeśli fascynują Cię nowe doświadczenia i nie chcesz się im opierać, koniecznie czytaj dalej.

To talent z domeny Strategicznego Myślenia, podobnie jak Intelekt (Intellection), Zbieranie (Input) czy Strateg (Strategic). Bardzo przydaje się nie tylko w szkole i na studiach, ale jest także ogromnym ułatwieniem w pracy.

CHARAKTERYSTYKA 

Uczenie się (Learner) nigdy nie sprawiało Ci problemu. Osoby z wysoko położonym tym talentem są bardzo usatysfakcjonowane, gdy mogą zdobywać nową wiedzę. Konkretnie – być w procesie nauki. To dla nich o wiele ważniejsze niż zdobycie namacalnej umiejętności potwierdzonej certyfikatem. Nie boją się nowych wyzwań takich jak nauka obsługi nowego programu czy tematu, którym dotychczas się nie zajmowali. Wręcz przeciwnie, dla tego talentu to ekscytujące i niejednokrotnie będzie go rozpierać wewnętrzna radość! I nie chodzi tutaj tylko o teoretyczną wiedzę, ale i praktyczne umiejętności.

Uczenie się (Learner) chce także pogłębiać tę wiedzę, którą już udało mu się zdobyć. Na każdym kroku szuka sposobu na rozwój, ale i na zastosowanie swoich spostrzeżeń, doświadczeń i umiejętności. Manager z tym talentem potrafi motywować swój zespół do rozwoju. Należy pamiętać, że może się denerwować, jeżeli ktoś będzie stawiał opór czy po prostu niechętnie podchodził do zdobywania nowych kompetencji. Jest zawiedziony także wtedy, gdy nowy obszar jego zainteresowań okazuje się nudny.

Każda osoba z talentem Uczenia się (Learner) powinna uważać na klątwę „ćpania” wiedzy. To sytuacja, w której ciągle zdobywa się nową wiedzę, ale jednocześnie ani jej nie wykorzystuje, ani nie czuje się ekspertem w danej dziedzinie. Może wręcz powodować poczucie, że wie się zbyt mało, żeby móc działać.

Jeżeli chcesz rozwijać ten talent, pamiętaj, żeby regularnie robić sobie „sesje uczenia się”, ale wyznacz przed nimi cel, który chcesz osiągnąć. Zainteresuj się także efektywną nauką, aby przyswajać wiedzę szybciej i na dłużej.

DOJRZAŁY TALENT

Manager z dojrzałym talentem Uczenia się (Learner) wie, w czym jest dobry i doskonali te umiejętności. Stara się to robić tak, aby jednocześnie skorzystał na tym on i jego zespół. Wchodzi w meandry danego zagadnienia, co sprawia, że udziela kompleksowej i kompletnej odpowiedzi lub wyjaśnia innym dany temat. Swoją postawą jest inspiracją dla swoich bliskich oraz dla współpracowników do (samo)rozwoju i pogłębiania wiedzy. Taki manager potrafi wybrać przedmiot nauczania tak, aby zdobytą wiedzę od razu wdrażać. Monetyzuje to, co już wie i się nauczył.

NIEDOJRZAŁY TALENT

Natomiast niedojrzałe Uczenie się (Learner) szybko przeskakuje z jednego zainteresowania na drugie. Poznaje je powierzchownie i w żadnym zagadnieniu nie jest ekspertem. Mimo to uważa się za niego i chętnie wygłasza swoje zdanie jako jedyną i właściwą prawdę. Może uchodzić za przemądrzałego, bo zawsze będzie miał coś do powiedzenia. Ma problem z wykorzystywaniem zdobytych kompetencji i wiedzy oraz…nie jest jej w stanie przekuć na zarobek.

INSPIRACJA DLA CIEBIE 

Uczenie się (Learner) zazwyczaj nie wygląda tak, jak w szkole. Co więcej, wiedza o tym, jak uczy się nasz mózg cały czas się zmienia i odkrywane są nowe zależności. Dlatego tak ważne będzie dla Ciebie nauczenie się… efektywnego uczenia się! A następnie zastosowanie tej wiedzy w praktyce. Mam dla Ciebie kilka książek, dzięki którym z łatwością zdobędziesz nowe umiejętności!

  • „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” Charles Duhigg
  • “Włam się do mózgu” Radek Kotarski
  • “To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne” Greg McKeown
  • “Uczenie na podstawie doświadczania” Alice Y. Kolb, David A.Kolb
Uczenie się MAgdalena Czubaszek Talenty Gallupa
UCZENIE SIĘ
UCZENIE SIĘ

PYTANIA DLA TALENTU UCZENIE SIĘ (LEARNER): 

  • Czego się obecnie uczysz? Co najbardziej Cię w tym ekscytuje?
  • W jaki sposób uczysz się najlepiej? Jak to odkryłeś?
  • Kto mógłby skorzystać z Twojej wiedzy? W jaki sposób dostosujesz swoje nauczanie do ich konkretnego stylu uczenia się?
  • Jaka jest największa wartość, jaką talent Uczenia się wnosi do zespołu?
  • Co nowego przyniosłoby najwięcej korzyści Twojemu zespołowi lub organizacji? Z kim musisz współpracować, aby ta możliwość została rozważona i ostatecznie wdrożona?

PYTANIA DLA MANAGERA: 

  • Jak Twój talent Uczenie się (Learner) będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole? 
  • Czy i jak Twój talent Uczenie się (Learner) będzie budował zaangażowanie pracowników? 
  • Jak Twój talent Uczenie się (Learner) będzie zarządzał wynikami? 
  • Jak Twój talent Uczenie się (Learner) będzie rozwijał ludzi?

Nie znasz swoich mocnych stron? Umów się na badanie wraz z sesją informacji zwrotnej!

Cztery domeny talentów Gallupa