Jak przygotować się do poszukiwania pracy?

Cztery domeny talentów Gallupa

Poszukiwanie pracy może zająć trochę czasu, ale jeśli masz przygotowany plan, będziesz zaangażowany / zaangażowana to z pewnością osiągniesz założone cele. Poniżej prezentuję wskazówki, które pomogą Ci przygotować się do poszukiwania pracy:

1. Określ, jakiej pracy szukasz

Zanim zaczniesz wysyłać aplikacje, zastanów się, jaki rodzaj pracy Cię interesuje i jakie posiadasz kompetencje, które możesz w niej wykorzystać. To pomoże Ci w opracowaniu listy swoich celów zawodowych i skupieniu się na odpowiednich ofertach. Pamiętaj też, aby ustalić jakie kompetencje chcesz rozwijać w nowym miejscu zatrudnienia.

2. Ustal cele zawodowe

Zastanów się, czego oczekujesz od przyszłej pracy. Określ w jakiej branży chcesz pracować i rozwijać się, czy chcesz pozostać w dotychczasowej czy ją zmienić.

3. Znajdź kanały poszukiwania pracy

Skorzystaj z różnych źródeł online, takich jak strony z ofertami pracy, portale społecznościowe, grupy dyskusyjne, fora branżowe. Odwiedź strony firm rekrutacyjnych.

4. Opracuj listę referencji

Zapytaj osoby, które znają Cię w kontekście zawodowym, czy mogą Ciebie polecić lub w razie potrzeby dać referencje. Warto również posiadać referencje od byłych pracodawców. Przeanalizuj też listę kontaktów poza zawodowych, być może ktoś będzie w stanie Ci pomóc w trakcie poszukiwania pracy.

5. Przygotuj TOP10 firm, w których chcesz pracować

Wynotuj firmy, w których chcesz pracować, zajrzyj na www tych firm, czy nie poszukują osób z kompetencjami, które posiadasz. Skontaktuj się z rekruterem lub wyślij CV do bazy firmy, jeśli udostępnia ona odpowiedni formularz.

6. Stwórz listę kompetencji

Zastanów się, jakie kompetencje niesie ze sobą każde z Twoich wcześniejszych miejsc pracy lub uczelni, i które z nich mogą być przydatne w nowej roli. Wypisz zarówno kompetencje miękkie, jak przykładowo asertywność, łatwość nawiązywania kontaktów, negocjacje i twarde w tym wiedza branżowa, programy, języki obce, czyli to czego nauczyłeś / nauczyłaś się wykonując zadania w każdym z miejsc zatrudnienia, czy podczas nauki.

7. Zadbaj o rozwój

Poszukiwanie pracy to doskonały czas na samokształcenie, dlatego zidentyfikuj obszary, w których możesz poszerzyć swoje kompetencje, mogące być ważne w przyszłej pracy. Zarejestruj się na szkolenia online, uczestnicz w webinarach, spotkaniach live z ekspertami, konferencjach, zdobywaj certyfikaty potwierdzające kwalifikacje.

8. Stwórz lub zaktualizuj profil zawodowy

Przygotuj swój profil zawodowy na portalu LinkedIn i zadbaj o jego profesjonalny wygląd oraz merytorykę. Buduj swoją sieć kontaktów, uczestnicz w dyskusjach, komentuj posty innych i udostępniaj wartościowe treści, aby zwiększyć swoją widoczność w świecie zawodowym.

9. Napisz podsumowanie zawodowe

W kilku zdaniach opisz najważniejsze kompetencje, osiągnięcia i doświadczenie zawodowe. Podsumowanie zawodowe na początku CV ma na celu wywołać dobre pierwsze wrażenie u przyszłego pracodawcy, dlatego powinno zawierać informacje, które wyróżniają Cię spośród innych. Podsumowanie zawodowe powinno być spójne, zwięzłe i skoncentrowane na kompetencjach, które są istotne dla stanowiska, na które aplikujesz. Unikaj pustosłowia i ogólników, takich jak „Jestem dynamiczny, odpowiedzialny i komunikatywny “. Skup się na konkretach, przykładowo: „Wykazuję się wysoką skutecznością w realizowaniu celów sprzedażowych oraz doskonałą zdolnością do budowania i utrzymywania relacji z klientami”. Szczegółowy artykuł jak napisać podsumowanie zawodowe tutaj.

10. Zaktualizuj CV

Życiorys zawodowy powinien zawierać aktualne informacje dotyczące Twojego, doświadczenia, wykształcenia i kompetencji. W CV zadbaj też o czytelny układ treści, podkreśl, używając chociażby pogrubień, najważniejsze osiągnięcia i projekty. Przygotuj jedno lub dwa ogólne CV, ale pamiętaj aby aplikując na wybrane oferty dostosowywać CV do poszczególnych stanowisk.

11. Badaj potencjalnych pracodawców

Zbieraj informacje o firmach, do których wysyłasz aplikacje. Dowiedz się, czym się zajmują, jakie są ich kierunki rozwoju, jakimi wartościami się kierują oraz jaka jest w firmie kultura organizacyjna. W tym celu odwiedź stronę firmową potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj, że opinie w sieci o firmach mogą mieć charakter wysoko subiektywny i najlepiej przekonać się samemu o tym jaki jest dany pracodawca, chociażby podczas rozmowy rekrutacyjnej.

12. Ewidencjonuj wysłane oferty

Warto prowadzić ewidencję wysłanych aplikacji – łatwiej będzie Ci przypomnieć sobie czego dotyczyła oferta, jeśli rekruter zadzwoni kilka tygodni po wysłaniu zgłoszenia.

13. Przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych

Przyjrzyj się wymaganym kompetencjom oraz i zadaniom opisanym w ogłoszeniu o pracę. Przygotuj się na możliwe pytania dotyczące Twojego doświadczenia, osiągnięć czy planów zawodowych. Opracuj odpowiedzi na typowe pytania rekrutacyjne oraz wypisz pytania, które planujesz zadać podczas spotkania rekrutacyjnego. Jeśli to możliwe przeprowadź próbne rozmowy kwalifikacyjne z bliskimi, aby zwiększyć pewność siebie. Jeżeli rozmowa odbędzie się w języku obcym lub będzie weryfikowana jego znajomość to porozmawiaj z kimś w tym języku na dowolny temat przed spotkaniem rekrutacyjnym. Z pewnością takie ćwiczenie odświeży kompetencje językowe, ale i zmniejszy poziom stresu podczas spotkania rekrutacyjnego.

14. Zadaj sobie pytanie

Dlaczego chcę pracować w tej firmie i jakie wartości wniosę do organizacji? Jeśli odpowiesz sobie na powyższe pytanie, to uzyskasz odpowiedź jaka jest Twoja motywacja do pracy na danym stanowisku, czy jest to miejsce, w którym faktycznie chcesz rozwijać swoją karierę zawodową i czy pasujesz do niego, czy posiadasz odpowiednie kompetencje by pełnić określoną rolę. Na rozmowie rekrutacyjnej przygotowana wcześniej odpowiedź z kolei z pewnością pomoże Ci pokazać, że wybrałeś ofertę nieprzypadkowo, i że jesteś zmotywowany do pracy na danym stanowisku.

15. Miej pozytywne nastawienie

Idąc na rozmowę rekrutacyjną bądź wypoczęty / wypoczęta, miej pozytywne nastawienie, wejdź na spotkanie z uśmiechem.

Liczę, że moje wskazówki będą dla Ciebie pomocne. Jeżeli chcesz ze mną porozmawiać o tym jak skutecznie szukać pracy to wejdź na stronę i umów się ze mną na spotkanie online. Z przyjemnością Ci pomogę.

Na koniec jeszcze krótko napiszę, że jeżeli proces poszukiwania pracy będzie trwać dłużej, niż się spodziewasz, to nie zniechęcaj się, nawet gdy pierwsze próby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Utrzymuj pozytywne energię i wierz we własne umiejętności, mi to zawsze pomagało gdy szukałem nowego miejsca zatrudnienia.

Powodzenia w poszukiwaniu pracy!

Artur Dzięgielewski

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych?

Cztery domeny talentów Gallupa