Słowa to ulubione narzędzie managera, którego mocną stroną jest KOMUNIKATYWNOŚĆ (COMMUNICATION). Każda opowieść to szansa na przyciągnięcie i zatrzymanie uwagi, a on doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to najłatwiejsze zadanie.
KOMUNIKATYWNOŚĆ (COMMUNICATION) to kolejny z talentów z domeny wywierania wpływu badania Clifton Strengths®. Trzeba przyznać, że bardzo przydatny wśród kadry managerskiej.
CHARAKTERYSTYKA
Osoby z talentem KOMUNIKATYWNOŚĆ (COMMUNICATION) potrzebują publiczności i bycia zrozumianym. Przez to, że świetnie posługują się słowem, potrafią wyciągnąć z przekazu to, co najważniejsze. Co więcej, nawet najnudniejsze wydarzenia i dane potrafią ubrać we wciągające historie.
Taki manager dba o miejsca rozmów z innymi, ponieważ doskonale rozumie, że komunikacja jest dwustronna i słuchanie jest w niej bardzo ważne. Potrafi z ogromną łatwością nawiązywać kontakty. Zależy mu na tym, żeby jego komunikaty wywarły jak najlepszy i jak największy efekt. Nie lubi doświadczać zdarzeń, których nie można przemienić w barwną opowieść. Najlepsze dla niego będą wydarzenia, które dostarczą mu sporą dawkę emocji. Uważaj tylko, żeby w managerze z tą mocną stroną nie wywołać złości, bo można to zrobić bardzo prosto: wystarczy mu powiedzieć, że za dużo mówi!
Swój talent przenosi w pewnym sensie na innych – pomaga im w wyrażaniu tego, co chcą przekazać i co ma na myśli.
DOJRZAŁY TALENT
Manager z dojrzałem talentem KOMUNIKATYWNOŚĆ (COMMUNICATION) potrafi bardzo dobrze dobierać słowa do przekazu, który chce wystosować. Zna ich wartość i wie, co można nimi zrobić. Komunikatem, który kieruje, przekazuje energię i potrafi poderwać nim innych do działania. Jeśli gdziekolwiek występuje, czy to przed swoim zespołem czy szkoląc innych, nie liczy aż wena spłynie na niego z nieba, tylko skrupulatnie planuje swoje przemówienie, bo zna cel, który chce tym wystąpieniem osiągnąć. Potrafi inspirować, uświadamiać, zachęcać, ale przede wszystkim potrafi słuchać, a relacje, które buduje są oparte na dwustronnym zrozumieniu.
NIEDOJRZAŁY TALENT
Niedojrzały talent będzie dużo gadał, nie dając drugiej osobie dojść do głosu, ponieważ myśli, że to on jest najważniejszy. Taki manager będzie bardzo zarozumiały, a komunikacja z nim mocno utrudniona. Nie potrafi również streścić swojego komunikatu, tylko bardzo go rozwleka. Przez brak powściągliwości i pewnego “szacunku” dla słów, niedojrzała KOMUNIKATYWNOŚĆ (COMMUNICATION) będzie się z łatwością pakowała w kłopoty. Właśnie przez to, że nie potrafi zapanować nad tym, co mówi, a często mówi za dużo.
INSPIRACJA DLA CIEBIE
Z talentem KOMUNIKATYWNOŚĆ (COMMUNICATION) możesz pracować nad tym, żeby być dobrze zrozumianym oraz żeby chciało Ci się chcieć. Dzięki temu Twoje komunikaty będą miały jeszcze większą moc, a Ty będziesz jeszcze lepszym managerem. Na początek polecam Ci kilka książek:
- „Stanowczo, łagodnie, bez lęku” Maria Król-Fijewska
- „Myślenie pytaniami. Zmień swoje pytania a zmienisz siebie” Marilee Adams
- „O sztuce wystąpień publicznych” Maciej Orłoś
- „Motywacja bez zadyszki. Jak pokonywać przeciwności i osiągać cele w zgodzie ze sobą” Jadwiga Korzeniewska
- „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” Adele Faber, Elaine Mazlish
PYTANIA DLA TALENTU KOMUNIKATYWNOŚĆ (COMMUNICATION):
- Kiedy ostatnio pomogłeś komuś zrozumieć trudną koncepcję? Jak pomogła Ci Twoja siła komunikacji?
- Kiedy szukasz partnera do projektu, jakie cechy cenisz najbardziej?
- Jak możesz lepiej komunikować się w pracy – a konkretnie sukcesy swojego zespołu liderom w swojej organizacji?
- Po czym poznajesz, kiedy jest czas na mówienie, a kiedy na bycie cicho?
PYTANIA DLA MANAGERA:
- Jak Twój talent Komunikatywności (Communication) będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole?
- Czy i jak Twój talent Komunikatywność (Communication) będzie budował zaangażowanie pracowników?
- Jak Twój talent Komunikatywność (Communication) i będzie zarządzał wynikami?
- Jak Twój talent Komunikatywność (Communication) będzie rozwijał ludzi?