Dziś podsumowanie cyklu o negocjowaniu wynagrodzeń.
Zachęcałam Cię do przyjrzenia się swoim przekonaniom dotyczącym pieniędzy, następnie do wczucia się w swoje emocje oraz do realnego przyjrzenia się wynagrodzeniom na Twoim stanowisku.
Przyjrzyj się swoim przekonaniom o pieniądzach holistycznie.
Ci co mnie znają i byli na moich warsztatach wiedzą, że preferuję holistyczne podejście do tematów. Kiedyś lekarz medycyny chińskiej mi powiedział: „Magdalena, człowiek jest jak dom. Ma w tym domu cztery pokoje:
-
Pokój ciała
-
Pokój umysłu
-
Pokój emocji
-
Pokój ducha
Potrzeba sprzątać we wszystkich pokojach żeby być zdrowym.”
Tę idę zaszczepiam w prowadzonych przeze mnie projektach szkoleniowych i w procesach coachingowych.
Dlatego zachęcam Cię do przyjrzenia się kwestii Twojego zarabiania z tych czterech perspektyw.
Zrób proste ćwiczenie.
Usiądź wygodnie. Oprzyj plecy, niech Twoje stopy ułożą się wygodnie na podłodze. Weź głęboki wdech przez nos i wydech przez usta. Nie myśl o tym, że płytko oddychasz 😉 z Twoim oddechem jest wszystko ok. Skup się na drodze powietrza przez Twój nos, gardło, przeponę. Przytrzymaj i zrób głęboki wydech przez usta. Powtórz to trzy razy.
Możesz wziąć do ręki banknot lub sobie wyobrazić, że masz pieniądze w dłoni.
-
Gdzie i co pojawia się w ciele? Może ścisnęło Cię w brzuchu, może napięły się uda, może gdzieś Ci się zrobiło niewygodnie?
-
Jakie myśli się pojawiły? Za mało tych pieniędzy, nie wystarczy na coś?
-
Jakie emocje w związku z tym się pojawiają? Złość, radość, lęk, wstyd, smutek?
-
Jaki wymiar duchowy mają dla Ciebie pieniądze? Co takiego posiadanie pieniędzy więcej uwidoczni, uwydatni z Ciebie? Jakie to będą cechy, które ujrzą światło dzienne, gdy będziesz mieć więcej pieniędzy? Gdyby pieniądze nie miały znaczenia co byś wybrał/a?
Jeśli trudno Ci samemu przejść przez ten proces zapraszam na konsultację, chętnie Ci potowarzyszę.
Jeśli chcesz jeszcze zgłębiać ten temat polecam Ci trzy książki.
Pierwsza książka: „Psychologia pieniędzy” Morgan Housel – zgadzam się z autorem, który twierdzi: „że nie każdy sukces jest efektem ciężkiej pracy i nie każda bieda wynika z lenistwa.”
Druga książka:”Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie” T. Hary Eker – „Twoje dochody mogą urosnąć tylko tyle, ile ty!”
Trzecia książka: „Wynagrodzenie odczarowane. Skąd się bierze płaca i ile mogę zarabiać?” Anna Morawiec-Bartosik – potrzebujesz wejść w buty drugiej strony, czyli swojego pracodawcy. Potrzebujesz popatrzeć z dwóch stron żeby złapać perspektywę i żeby dzięki swojej wiedzy być partnerem w tej rozmowie.
Trzymam kciuki za przełamanie schematów i odkrywanie nowych możliwości.