Ten wpis jest o emocjach. Chcę Ci przekazać kilka rad, które mogą pomóc Ci przetrwać ten trudny czas.
Szukanie pracy jest doświadczeniem stresującym i frustrującym.
Wysyłasz już kolejne cv i nikt się nie odzywa lub jesteś zaproszona/y na pierwszy etap, a potem nie otrzymujesz informacji zwrotnej. Ogłoszenia z niektórych firm znasz już na pamięć i aplikujesz na nie kolejny raz bez odzewu.
Przez to masz prawo mieć gorszy moment i odczuwać: złość, irytację, frustrację, zniechęcenie czy osamotnienie.
Po pierwsze pamiętaj, że emocje to coś ani złego, ani dobrego. Emocje są neutralne, są informacją o tym jak się w tej chwili masz. Im więcej masz samoświadomości co przeżywasz w danej chwili, tym łatwiej jest sobie z tym poradzić. Najgorszym pomysłem będzie udawanie przed bliskimi, że wszystko jest ok i tłumienie ich.
Moja pierwsza rada jest taka:
Nie bój się prosić o pomoc.
Szukaj wsparcia i nie izoluj się ze swoimi trudnościami. Rozmawiaj o swoich doświadczeniach z rodziną, przyjaciółmi lub dołącz do grup dla osób szukających pracy.
Umów się z przyjacielem / przyjaciółką na rozmowę. Powiedz jej/jemu, że potrzebujesz być wysłuchany/a i tylko tyle i aż tyle. Poproś, żeby nic nie mówił/a tylko Cię wysłuchała. W większości naszych problemów potrzebujemy się wygadać, a nie dostawać garść dobrych rad. Jeśli masz chęć otrzymać poradę to wyraźnie o to poproś.
Moja druga rada, to moje ulubione przysłowie:
Jeśli czegoś nie mierzysz, to nie możesz tym zarządzać.
Ustal sobie realistyczne cele. Weź pod uwagę ile masz czasu w tygodniu na poszukiwanie pracy. Zamiast nastawiać się na szybkie znalezienie pracy, ustal realistyczne cele tygodniowe lub miesięczne, takie jak wysłanie określonej liczby aplikacji, przygotowanie cv pod dane ogłoszenie. To pomoże Ci poczuć postęp i utrzymać motywację. Zrób sobie tabelkę (np. excelu) lub notatniku. Zapisując sobie wysłane aplikacje będzie Ci łatwiej rozmawiać z rekruterami, po drugie będziesz mieć swoją statystykę. Nie ma nic gorszego niż mówienie do siebie: „Wysłałem milion cv i nic” – a fakty mogą być takie, że wysłałeś 10 cv i nic. Jeśli ta sytuacja się nie będzie zmieniać przy 20 cv – to znaczy, że czas zmienić strategię i być może skorzystać z pomocy Eksperta od CV.
Zrób z tego rytuał.
Wypróbuj tę strategię: zrób sobie ulubioną herbatę lub kawę, śmiało dodaj jakieś ciastko. Potraktuj poszukiwanie pracy jak pracę. Czyli przychodzisz do tej pracy odpalasz komputer, robisz kawę / herbatę. Ustaw sobie budzik, żeby wiedzieć kiedy czas tej pracy minie. Do wspomnianej tabelki w excelu lub notatniku wpisz sobie zadania, np: Zapisz nazwę firmy lub ogłoszenie i datę wysłania cv – to zadanie jedno dziennie. Drugie zadanie np. popatrz po sieci znajomych gdzie pracują – zagadaj może coś ci podpowiedzą. Może marzysz żeby pracować dla jakiejś firmy lub marki wejdź na ich stronę – sprawdź zakładkę kariera lub wejdź na Linkedin i poszukaj pracowników – może już kogoś znasz.
Zaplanuj i realizuj dbanie o siebie.
Nie zapominaj o dbaniu o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Regularne ćwiczenia, nawet wystarczą spacery. „Jesteś tym co jesz” – jest dalej aktualne – poczuj, które potrawy Ci służą, po których masz więcej energii i lepsze samopoczucie. Kluczowy jest również sen – po pierwsze sen jest potrzebny do regeneracji, po drugie jest potrzebny do przetwarzania wiedzy i informacji, którą otrzymałeś/aś w ciągu dnia.
Rozwijaj swoje umiejętności.
Wykorzystaj ten czas na rozwój osobisty i zawodowy. Może to być dobry moment na uczestnictwo w kursach online, warsztatach czy zdobycie nowych certyfikatów, które mogą zwiększyć Twoją wartość na rynku pracy. Czytanie książek lub oglądanie i słuchanie podcastów również może zwiększać Twoje szanse. Możesz sobie zrobić badanie talentów i mocnych stron Gallupa.
Sieć kontaktów.
Mocno Cię zachęcam do założenia lub uaktualnienia swojego profilu na Linkedin. Jest już normą oznaczanie swojego zdjęcia „Opentowork”. Możesz włączyć również dodatkowe funkcje, żeby być bardziej widocznym dla rekruterów. Dodawanie do sieci kontaktów nowych osób nie jest niczym złym. Dodawanie do sieci osób, które pracują w określonych firmach lub na określonych stanowiskach to bardzo dobra strategia. Aktywne korzystanie z sieci kontaktów zawodowych może nie tylko otworzyć nowe możliwości, ale także zapewnić wsparcie i motywację. Rozmawiaj z przyjaciółmi, rodziną i byłymi współpracownikami o swoich poszukiwaniach pracy.
Nie bój się prosić o feedback.
To jest temat, który cały czas u nas kuleje. To jest ok poprosić o informację zwrotną po odrzuceniu. Może to pomóc Ci zrozumieć, co możesz poprawić w przyszłych aplikacjach lub rozmowach kwalifikacyjnych.
Dbaj o dynamikę tego procesu.
Pozwalaj sobie na przerwy.
Wolne weekendy, święta, urlop od szukania pracy – to bardzo wskazana rzecz. Potrzebujesz nabierać dystansu i regenerować się. Pozwól sobie na chwile relaksu i robienie rzeczy, które lubisz, aby uniknąć wypalenia.
Masz duże oczekiwania, możesz mieć duże rozczarowania.
Zrozum, że poszukiwanie pracy może zająć więcej czasu, niż się spodziewasz. Ustawienie realistycznych oczekiwań może pomóc uniknąć rozczarowań. Cierpliwość i wytrwałość – to są dwa aspekty, o które trzeba dbać. Nie krytykuj się jeśli się chwilowo poddasz. To tak jak z byciem na diecie, raz podjadłeś/aś w ciągu dnia to nic, jutro się znowu pilnuj.
I ostatnie moje ulubione:
Co możesz zrobić inaczej?
Jeśli robisz wszystko tak samo codziennie, lub tak jak inni kandydaci. To co Ty ze swoimi unikalnymi cechami możesz zrobić inaczej?
Możemy o tym porozmawiać na konsultacjach dotyczących Twojego cv.
Życzę Ci powodzenia w poszukiwaniach i wytrwałości!
Magdalena Czubaszek – Nowaczyk