RYWALIZACJA (COMPETITION), czyli talent z domeny wywierania wpływu badania Clifton Strengths®, jest równie ekscytująca, co niebezpieczna. Z jednej strony sprawia, że osoba z tą mocną stroną, nieustannie dąży do tego, aby być lepszą. Drugą stroną medalu jest to, że to prosta droga do wykończenia się, jeżeli talent jest niedojrzały. Do tego jednak dojdę za moment. Najpierw skupię się na scharakteryzowaniu takiego managera.
CHARAKTERYSTYKA
Najciekawszym zajęciem dla osoby, która ma wysoko RYWALIZACJĘ (COMPETITION) wśród swoich mocnych stron jest porównywanie się. Uczuciem, którego nie da się przecenić jest smak wygranej, jest od niego wręcz uzależniona i zrobi naprawdę wiele, żeby czuć go jak najczęściej. Takiemu managerowi nie zależy na procesie, tylko na zwycięstwie. Może więc się bardzo dobrze wyspecjalizować w takiej dziedzinie, w której będzie czuł przewagę nad innymi lub, dokładniej rzecz ujmując, w takiej gdzie nikt nie zagraża jego pozycji lidera.
Cały czas będzie podnosić swoje standardy, będzie się szkolić i stawiać sobie coraz to nowe, oczywiście bardziej wymagające niż poprzednie cele. Ważne są dla niego wszystkie mierniki, ponieważ to one bezsprzecznie mogą pokazać to, w którym jest miejscu względem innych lub… względem siebie z przeszłości i przyszłości. Najgorszym, co może się przydarzyć osobie z tym talentem jest bycie drugim. Goryczy porażki nie da się tak łatwo znieść, nawet jeżeli nie da po sobie poznać smutku i szczerze pogratuluje współzawodników.
DOJRZAŁY TALENT
Manager z dojrzałym talentem RYWALIZACJA (COMPETITION) będzie tak dobierał i szkolił swój zespół, aby ten był jak najlepszy. Będzie przykładem niegasnącej motywacji i chęci do rozwoju, ale nie zawiedzie także w dopingowaniu swojej drużyny, by ta także rosła. Osoby lubią być w jego otoczeniu, ponieważ od razu czują pozytywną energię do zmian i do działania. Taki manager z łatwości dostrzega słabe i mocne strony swojego zespołu, potrafi je zdefiniować oraz przerobić je na broń, której użyje we wszechobecnej rywalizacji. Z całą pewnością taka osoba będzie się przykładała do wypełniania wszelkiego rodzaju raportów, o ile tylko pozwolą zobaczyć mu jej stały progres.
Co ważne, taki manager nie boi się porażek. Doskonale wie, że to część procesu i choć nie lubi tego uczucia, to wie, że zaraz wyjdzie z niego jeszcze mocniej zmotywowany i z gotowym planem naprawczym. Jeśli nie ma z kim rywalizować, stawia wyzwania samemu sobie, uprawiając wytworną grywalizację.
NIEDOJRZAŁY TALENT
“Jeśli nie wygram, to po co w ogóle grać?” – to określenie najlepiej pasuje do niedojrzałego talentu RYWALIZACJI (COMPETITION). Ciągłe porównywanie się i bycie “niedoskonałym”, wykańcza taką osobę. Każde potknięcie to porażka, która często może przerastać managera, ponieważ jest najgorszym, co może mu się przytrafić. Szybko traci panowanie nad sobą, a zamiast być wsparciem dla swojego zespołu – rywalizuje z nim, co z kolei przekłada się na niszczenie relacji. W efekcie, osoba, u której ten talent będzie niedojrzały może zostać sama, w dodatku w stałym poczuciu, że nie jest wystarczająca.
INSPIRACJA DLA CIEBIE
Mając talent RYWALIZACJA (COMPETITION), możesz szukać potwierdzenia w tym, że jesteś wystarczający na zewnątrz. Z drugiej, wygrywanie jest równie trudne co przegrywanie i nad tym też warto popracować. Właśnie dlatego, mam dla Ciebie 2 książki, które powinny Cię zainspirować!
- „6 filarów poczucia własnej wartości” Nathaniel Branden
- „Winning znaczy zwyciężać” Jack Welch, Suzy Welch
PYTANIA DLA TALENTU RYWALIZACJA (COMPETITION):
- Jakie zwycięstwo było dla Ciebie najbardziej znaczące?
- Jaka jest Twoja “marka” w Twojej organizacji? Z czego jesteś znany?
- Jak budujesz zwycięski zespół?
- Skąd wiesz, że wygrywasz w sprawach, które są naprawdę ważne?
- Kto w Twoim zespole ma potencjał, który jest niewykorzystany? Jak możesz zainwestować w tę osobę i uczynić z niej zwycięzcę?