Jak większość talentów z domeny strategicznej, Strateg (Strategic) cechuje się bardzo dobrze rozwiniętą wyobraźnią. To właśnie on, w pozornym chaosie, jest w stanie dojrzeć najlepszą drogę. Skąd wie, że to właśnie ta? Bo w swojej głowie przeszedł już przez pozostałe i je sprawdził. Sprawdź, co jeszcze charakteryzuje ten talent.
CHARAKTERYSTYKA
Manager – Strateg (Strategic) intuicyjnie dostrzega kluczowe kwestie. Niejednokrotnie zauważa alternatywne rozwiązanie tam, gdzie inni zakładają, że nic nie ma. Taka osoba nie będzie powielała schematów, które nie działają i pewnie zmieni kurs, jeśli zauważy lepsze strategicznie rozwiązanie. Może się to na pozór kłócić ze stwierdzeniem, że Strateg (Strategic) wytrwale kroczy upatrzoną ścieżką. Owszem, jest wierny swoim rozwiązaniom, kiedy uważa je za najlepsze. Jeżeli na którymś etapie dostrzeże bardziej efektywną drogę, zmieni swój kurs. Potrzebuje jednak przestrzeni i zrozumienia dla tej zmiany.
Samo przyglądanie się problemowi przez Stratega (Strategic) jest interesujące. Musi on złapać szerszą perspektywę i poświęcić na to czas. Choć jak już wspomniałam dostrzega rozwiązania tam, gdzie inni widzą zamknięte drzwi, to się nie dzieje od razu. Taki manager potrzebuje momentu na zastanowienie się i rozważenie innych ścieżek, aby wybrać tą najwłaściwszą. Gdy już to zrobi, toruje ją dla innych, wyznaczając konkretny kurs, odpowiednie kroki i działania. Im bogatsze jest doświadczenie Stratega (Strategic), tym łatwiej dostrzega to, co niewidoczne dla oczu, ponieważ bardzo dużo czerpie z wniosków wyciągniętych z wcześniejszych działań.
Takie osoby nie ustają w szukaniu nowych rozwiązań, a nowe bodźce dodatkowo je stymulują.
DOJRZAŁY TALENT
Manager – Strateg (Strategic) maluje przed współpracownikami tę perspektywę, którą sam widzi. Potrafi ją dobrze nakreślić i uargumentować. Jego wyobraźnia pozwala przewidzieć nie tylko następny ruch, ale kilka kroków do przodu. Wie, że jego plany są bardzo wartościowe, ale chętnie konsultuje je z innymi, żeby zyskać pełny ogląd i jeszcze lepsze wyniki. Ma spore zaufanie do swojej intuicji, która podpowiada mu najlepsze wyjście na podstawie jego doświadczenia.
NIEDOJRZAŁY TALENT
Ilość potencjalnych rozwiązań będzie blokowała niedojrzałego managera – Stratega (Strategic). Ciągłe myślenie „a co jeśli” nie będzie dawało mu spokoju, przez co ruszenie z projektem będzie opóźniało się w nieskończoność. Tym bardziej, że większość tych rozwiązań pozostaje tylko w głowie takiego managera. Jeżeli już odważy się podjąć decyzję, szybko może ją zmienić. Bywa bardzo chaotyczny w swoich działaniach. To często przekłada się na emocje zespołu, który może czuć się zagubiony i niedoceniony.
INSPIRACJA DLA CIEBIE
Cały czas poszukujesz nowych informacji i rozwiązań. Warto zadbać też o to, żeby uprościć sobie trudne zadania, a umówmy się, tworzenie strategii czy znajdywanie nowych rozwiązań nie jest proste. Mam dla Ciebie 3 inspirujące książki, znasz którąś?
- „Strategia błękitnego oceanu” Renée Mauborgne, W. Chan Kim
- „Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji” Paweł Motyl
- “To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne” Greg McKeown
PYTANIA DLA TALENTU STRATEG (STRATEGIC):
- Gdzie widzisz siebie za rok? Jaka jest najlepsza ścieżka, aby się tam dostać? Jaki jest twój plan awaryjny?
- Jak możesz zaangażować się w proces tworzenia strategicznej wizji dla swojego działu lub organizacji?
- Jaka jest największa wartość, jaką Twój talent Stratega wnosi do zespołu?
- Jaką masz strategię na zainwestowanie w swój zespół?
PYTANIA DLA MANAGERA:
- Jak Twój talent Strateg będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole?
- Czy i jak Twój talent Strateg będzie budował zaangażowanie pracowników?
- Jak Twój talent będzie zarządzał wynikami?
- Jak Twój talent Strateg będzie rozwijał ludzi?
Masz już za sobą “test Gallupa”? Nie? W takim razie nie czekaj dłużej! Badanie talentów Gallupa i nie tylko, możesz wykupić w moim sklepie.