WIARA W SIEBIE (SELF-ASSURANCE)® – kiedy możesz przenosić góry

Cztery domeny talentów Gallupa

Wiara w siebie (Self-assurance) jest najrzadziej występującym talentem zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Na co dzień wielu z nas brakuje pewności siebie, ale tutaj chodzi o coś więcej. Ten talent daje bardzo silne poczucie, że dzięki umiejętnościom, które masz i Twojemu wyjątkowemu spojrzeniu na świat, wybierzesz najlepszą dostępną opcję. 

Taka osoba wzbudza u innych zaufanie i właśnie w ten sposób wywiera na nie wpływ. Pomarańczowy kolor nadany temu talentowi przez Clifton Strengths® oznacza, że należy on do domeny wywierania wpływu tak jak Maksymalista (Maximizer) czy Komunikatywność (Communication).

CHARAKTERYSTYKA 

Manager z talentem Wiary w siebie (Self-assurance) uwielbia podejmować decyzje i przecierać szlaki. Dumnie kroczy na czele zespołu, bo wie, że świetnie sobie poradzi i czuje, że jest do tego stworzony. Ufa swojej intuicji i nie boi się podejmować ryzyka. Taka osoba ma plan, którego się trzyma i skrzętnie go realizuje. Wierzy, że ten plan wypali i czuje go całym sobą, co może prowadzić do samospełniającej się przepowiedni. Jest asertywny i potrafi komunikować swoje granice i szanować cudze. 

Świetnie odnajduje się na najwyższych stanowiskach, ponieważ nie lubi, gdy ktoś kwestionuje podejmowane przez niego decyzje. Dodatkowo czuje potrzebę sprawdzenia się w ryzykownych sytuacjach i stawiania czoła wyzwaniom, więc sprawdzi się na stanowiskach takich jak lider czy dyrektor. Nie myl go tylko z dyktatorem, choć i w takiej roli by sobie poradził.

Taki manager powinien się od czasu do czasu zatrzymać i przyjrzeć swoim decyzjom. Przeanalizować je i wyciągnąć z nich wnioski, po to, aby w przyszłości móc dokonywać jeszcze lepszych wyborów.

DOJRZAŁY TALENT

Manager z dojrzałym talentem wiary w siebie (Self-assurance) potrafi skutecznie dobrać swój zespół i szybko wzbudzić w nim zaufanie. Co więcej, pomaga innym uwierzyć w ich najlepsze umiejętności i mocne strony. Taka osoba świetnie radzi sobie w sytuacjach kryzysowych. Przypatruje się wszystkim dostępnym w danym momencie ścieżkom i wybiera tę, którą podpowiada mu wewnętrzny kompas. Dzieląc się swoimi umiejętnościami i wiedzą, oprócz wzbudzania zaufania, buduje także wiarygodność, która jest dla niego cenną walutą. Im bardziej czuje się wiarygodny tym mocniej zaraża pewnością siebie osoby w swoim otoczeniu. Jak mówi powiedzenie: “Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz iść daleko, idź razem”.

NIEDOJRZAŁY TALENT

Niedojrzały talent wiary w siebie (Self-assurance) może popaść w arogancję. W końcu, kto może wiedzieć lepiej niż on lub ona sama? To szybka droga do wywyższania się ponad resztę zespołu, co może utrudniać efektywną współpracę ze względu na izolację managera. Może zaczynać sam pracę nad projektem, nie dbając o to czy ktoś za nim podąża. Taka osoba łatwo porywa się z przysłowiową motyką na słońce, nie potrafiąc ocenić jak wielkie szkody wyrządzi jej ta gwiazda. Potrzebuje przyjrzenia się swoim umiejętnościom interpersonalnym.

INSPIRACJA DLA CIEBIE 

Mając talent Wiara w siebie (Self-assurance), możesz pracować nad byciem dobrym przywódcą i skutecznie komunikować się ze swoim zespołem. Przyjrzyj się też swoim decyzjom i dokonaniom! Pomoże Ci w tym kilka książek, które przygotowałam!

  • „Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi” Susan Pinker
  • „Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?” Elliot Aronson, Carol Tavris
  • „Naturalne przywództwo. Odkrywanie mocy inteligencji emocjonalnej” Daniel Goleman , Annie McKee
  • „Porozumienie bez przemocy. O języku życia” Marshall B. Rosenberg
  • „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktor E. Frankl
wiara w siebie
wszyscy błądzą wiara w siebie
naturalne przywództwo wiara w siebie
człowiek w poszukiwaniu sensu wiara w siebie

PYTANIA DLA TALENTU WIARA W SIEBIE (SELF-ASSURANCE): 

  • Jak budujesz relacje i dbasz o kontakt z ludźmi?
  • Jak pociągasz za sobą innych w swojej podróży – i jak pomagasz im czuć się docenianymi, szanowanymi i docenianymi za ich wkład?
  • Kto ma mocne strony, których Ty nie masz? Jaki byłby rezultat współpracy z tymi osobami? Jak sprawisz, że to się stanie?
  • Czy w Twojej organizacji podejmowane są decyzje, o których instynktownie sądzisz, że poprowadzą ją w złym kierunku? Z kim podzieliłeś się tym uczuciem?

PYTANIA DLA MANAGERA: 

  • Jak Twój talent Wiary w Siebie  będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole? 
  • Czy i jak Twój talent Wiary w Siebie  będzie budował zaangażowanie pracowników? 
  • Jak Twój talent Wiary w Siebie i będzie zarządzał wynikami? 
  • Jak Twój talent Wiary w Siebie będzie rozwijał ludzi?
Cztery domeny talentów Gallupa