POWAŻANIE – kiedy chcesz zmienić świat!

Cztery domeny talentów Gallupa

Osoba z talentem Poważanie oddaje swoje serce ważnym sprawom i chce być za to doceniana. Chce zmieniać, wytyczać nowe standardy i być dla innych synonimem sukcesu. Manager z takim talentem będzie świetnie motywował zespół i zagrzewał go do pracy nad wspólnym, dużym celem.

To talent z domeny pomarańczowej, czyli “Wywierania wpływu” badania Gallupa. Należą do niej Maksymalista czy Komunikatywność. Jakie są charakterystyczne cechy Poważania? 

CHARAKTERYSTYKA 

Osoby z talentem Poważanie chcą być szanowane za swój profesjonalizm i cechy, którymi się wyróżniają. Pragną też, aby ich zasłużony sukces został dostrzeżony przez innych. Managerowie z tym talentem będą motywować swój zespół, ale także swoich bliskich do tego, żeby cały czas się rozwijali, stawali się profesjonalistami i ekspertami w swoich dziedzinach. Osoba z tym talentem nie chce być przecięta i wtapiać się w tłum. Co więcej, cały czas będzie się rozwijała po to, aby się wyróżnić na tle innych.

Talent Poważanie można łączyć z niezależnością, ale nie tylko. Dla takich osób bardzo ważne jest poczucie sensu i misji w swojej pracy. Trudno im będzie wysiedzieć roboczogodziny, bez jasnego i klarownego celu, do którego mogą dążyć lub w który wierzą. Właśnie dlatego potrzebują niezależności, bo nie wszystkim projektom będą się w stanie poświęcić równie mocno. Warto też o tym porozmawiać ze swoim przełożonym i wręcz poprosić o indywidualne zadania, w których będziesz mógł być niezależny.

Osoby z tym talentem wielu rzeczy pragną i pożądają. Ale nie po to, żeby je mieć jak na przykład niedojrzałe Zbieranie. Te rzeczy czy umiejętności mają pomóc Poważaniu zostawić po sobie trwały ślad, dzięki któremu w jakiś sposób zapisze się w historii i zmieni świat na lepsze. To ich nakręca i motywuje do działania – świadomość, że mogę zmienić otaczającą ich rzeczywistość.

DOJRZAŁY TALENT

Managerowie z dojrzałym talentem Poważanie potrafią wpływać na zespół, z którym pracują w taki sposób, że uwierzy on w cel lub misję firmy. Co więcej, tak kieruje energią podczas pracy, że ludzie poświęcają ją na sprawy istotne, czyli takie o dużym znaczeniu. Co to dokładnie oznacza? W różnych organizacjach i zespołach zupełnie co innego. Dlatego jako manager, musisz umieć zadawać pytania! “Po co robimy ten projekt?”, “Jaki on ma cel?”, “Jak zmieni naszą organizację/życie klienta/świat?”, “Dlaczego ludzie mieliby się w niego angażować?”. To pozwoli Ci odkryć aspiracje i lepiej wczuć się w sytuację. Więcej pytań, które pomogą Ci rozwijać talent, ale także być lepszym managerem, znajdziesz w części “Inspiracje dla Ciebie”

Osoba z talentem Poważanie lubi być w centrum uwagi, dlatego nie będzie miała problemu z występowaniem przed ludźmi. W wersji dojrzałej nie będzie jednak ściągać na siebie uwagi za wszelką cenę. Manager z dojrzałym talentem Poważenie, będzie dawał coraz trudniejsze zadania i podnosił standardy – w ten sposób rozwija swoich ludzi wokół.

NIEDOJRZAŁY TALENT

W przeciwieństwie do mocnej strony, niedojrzałe Poważanie będzie chciało ściągnąć na siebie światło reflektorów w każdej sytuacji, a nawet ukraść je innym. Taka osoba nie będzie wierzyła w pracę zespołową, co z kolei spowoduje, że nie będzie w stanie docenić wkładu innych ludzi, w tym własnego zespołu.

Przez swoją chęć niezależności i autonomii, może płynąć pod prąd, co zamiast budować zespół i relacje, będzie je niszczyć. Można go określić w pewnym sensie celebryą, ale takim, który nic nie wnosi i chce jedynie błyszczeć.

INSPIRACJA DLA CIEBIE 

Mając talent Poważanie, zastanów się, do jakich zadań i misji Cię ciągnie? Co chciałbyś zmienić? W tym talencie warto zadbać też o docenianie, zarówno siebie, jak i ludzi, którzy są obok.

 • „Od dobrego do wielkiego” Jim Collins
 • „Odwaga w przywództwie?” Brene Brown
 • „Szef wymagający i wyrozumiały” Kim Scott
 • „Manipulacja ODCZAROWANA! 777 skutecznych technik wpływu” Marek Skała
 • „Liderzy jedzą na końcu. Dlaczego niektóre zespoły potrafią świetnie współpracować, a inne nie” Simon Sinek

PYTANIA DLA TALENTU POWAŻANIE: 

 • Co sprawia, że dzień jest dla Ciebie wspaniały?
 • Jakie było dla Ciebie najistotniejsze docenienie, jakie kiedykolwiek otrzymałeś/aś?
 • Jaki był Twój największy sukces – w pracy lub w życiu osobistym? W jaki sposób Twój talent Poważanie przyczynił się do tego sukcesu?
 • Jaki sprawa lub misja cię przyciąga? Jak wniesiesz w nią trwały wkład?
 • W jaki sposób docenisz innych? Jak pomagasz członkom swojego zespołu czuć się cenionymi, szanowanymi i docenianymi za swój wkład?
 • Kto potrzebuje nabrać większej pewności siebie w swoich umiejętnościach? Jak możesz “pożyczyć” im swojego talentu Poważanie i pomóc im poczuć się docenionymi?

PYTANIA DLA MANAGERA: 

 • Jak Twój talent Poważania  będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole? 
 • Czy i jak Twój talent Poważania będzie budował zaangażowanie pracowników? 
 • Jak Twój talent Poważania będzie zarządzał wynikami? 
 • Jak Twój talent będzie rozwijał ludzi?
Cztery domeny talentów Gallupa
Wykorzystuję pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?