DYSCYPLINA (DISCIPLINE®) – jak w szwajcarskim zegarku

Cztery domeny talentów Gallupa

Miłość do harmonogramów i struktur masz po prostu we krwi, jeżeli Dyscyplina (Discipline) to talent, który masz wysoko. Potrafisz się tak zorganizować, żeby zawsze zdążyć z terminem (a najlepiej przed), a w dodatku cenisz dobrze wykonaną pracę. 

Jak się już pewnie domyślasz, to talent z domeny Realizowania (Wykonywania) i bardzo dobrze tutaj pasuje. Wśród innych talentów z tej grupy znajdziesz Ukierunkowanie (Focus) czy Organizatora (Arranger).

CHARAKTERYSTYKA 

Masz swoją rutynę rozpoczęcia pracy, spokojnego snu, radosnego poranka i każdego najmniejszego procesu? Tak, Dyscyplina (Discipline) na pewno jest u Ciebie wysoko! To talent, który uwielbia tabelki, harmonogramy, przejrzyste struktury i ład, który roztacza wokół siebie. Ale żeby był ład, najpierw musi być chaos i w zależności od tego, czy mamy do czynienia z dojrzałym talentem czy wręcz przeciwnie, ta reakcja rozgardiasz może być różna. Osoby z talentem Dyscypliny rozbijają duże zadania, na mniejsze kroki, po to, aby możliwie efektywnie rozłożyć sobie pracę nad danym projektem. Dużym ułatwieniem dla tego talentu jest podzielenie się swoimi strukturami i rutynami z pozostałymi członkami zespołu, aby oni również wiedzieli, dlaczego praca jest rozłożona tak, a nie inaczej. 

Kolejnym ważnym elementem dla Dyscypliny (Discipline) jest jasno wyznaczony i określony cel, który będzie możliwy do zmierzenia. Wtedy taki manager jest w stanie stworzyć najlepszy możliwy plan, który cały zespół zaprowadzi do celu. Z drugiej strony, jeżeli nastąpi jakaś nieprzewidziana zmiana priorytetów, musi on mieć czas na zmianę swoich planów. Dobrymi partnerami dla niego są osoby z talentem Stratega, które podpowiedzą Dyscyplinie, kiedy warto wprowadzić zmiany lub kiedy można się ich spodziewać. 

DOJRZAŁY TALENT

Managerowi z dojrzałym talentem Dyscypliny (Discipline) chaos pomaga tworzyć. Pobudza go kreatywnie do przeorganizowania struktur w firmie tak, aby kolejnym razem nie wkradł się bałagan lub żeby przynajmniej zrobił to w mniejszym stopniu. Jest otwarty na zmiany i dobrze reaguje na, z pozoru nieprzewidziane sytuacje, ponieważ jako uważny obserwator dostrzega je szybciej niż inni. Jest także bardzo wydajnym pracownikiem, co zawdzięcza swojemu ustrukturyzowaniu i sprawności w dzieleniu dużych problemów na mniejsze części. Docenia także wydajność w swoim zespole.

NIEDOJRZAŁY TALENT

W przypadku niedojrzałości manager z Dyscypliną (Discipline) nie będzie w stanie pracować w chaosie czy nieporządku, a jeżeli w trakcie pracy pojawi się jakieś zakłócenie, może bardzo mocno wyprowadzić daną osobę z równowagi i zezłościć. Czuje się wtedy zdezorganizowany, a jego praca jest zaburzona. Ciężko będzie przekonać go do zmiany lub przyjęcia innego stanowiska. Taki manager będzie mało elastyczny, a wręcz apodyktyczny. 

INSPIRACJA DLA CIEBIE 

Mając wysoko wśród talentów Dyscyplinę (Discipline), checklisty zapewne są dobrze Ci znane, czasem jednak warto nad nimi popracować. Popracuj także nad odpornością psychiczną i odpuszczaniem! Pomoże Ci w tym kilka książek, które przygotowałam!

  • Jak odpuszczać… i być wolnym!” Peter Russell
  • “Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia” Forrest Hanson, Rick Hanson
  • “Potęga checklisty. Jak zrobić coś lepiej” Gawande Atul
  • “Zarządzanie w chaosie czyli sukces w biznesie zaczyna się na literę Z: zaufanie, zespół, zaangażowanie, zmiana, zwinność” Błaszczak Ewa

PYTANIA DLA TALENTU DYSCYPLINA (DISCIPLINE): 

  • Skąd wiesz, że osiągasz właściwe wyniki – i czy twoja koncentracja na rutynie, strukturze i procesach pomaga czy przeszkadza w osiągnięciu właściwych wyników?
  • Czy jest jakaś chaotyczna sytuacja w pracy, w domu lub w Twojej społeczności, która mogłaby skorzystać z Twoich talentów organizacyjnych? Jak “sprzedasz” siebie, aby Twoja pomoc została przyjęta i doceniona?
  • Z czego jesteś najbardziej dumny w swoim życiu? Jak możesz robić więcej tego, co sprawia, że jesteś dumny?
  • Skąd wiesz, kiedy jest czas, aby dostosować plan? Jaki Twój plan wymaga korekty oraz jak i kiedy to zrobisz?
  • Jakie jest największe wyzwanie, przed którym teraz stoisz? Jaki jest Twój plan – i jaki jest Twój harmonogram – na rozwiązanie tego wyzwania?

PYTANIA DLA MANAGERA: 

  • Jak Twój talent Dyscypliny będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole? 
  • Czy i jak Twój talent Dyscypliny będzie budował zaangażowanie pracowników? 
  • Jak Twój talent Dyscypliny będzie zarządzał wynikami? 
  • Jak Twój talent Dyscypliny będzie rozwijał ludzi?

Nie znasz swoich mocnych stron? Umów się na badanie wraz z sesją informacji zwrotnej!

Cztery domeny talentów Gallupa