ORGANIZATOR (ARRANGER®) – ogarniacz chaosu

Cztery domeny talentów Gallupa

Jeśli Twoją miłością są zmiany, organizowanie, układanie  procesów i checklisty, prawdopodobnie Organizator (Arranger) będzie talentem w Twojej ścisłej czołówce.

To talent z domeny Wykonywania, co prawdopodobnie nikogo nie dziwi. Do tej samej kategorii należy na przykład Osiąganie (Achiever) czy Naprawianie (Restorative).

CHARAKTERYSTYKA 

Osoby z talentem Organizatora (Arranger) świetnie potrafią ułożyć plan i skutecznie go zrealizować. To często oni są inicjatorami zmian, którymi bardzo chętnie zarządzają. I choć może Ci wydawać się, że wszystkie to-do listy tworzy po to, żeby mieć spokojne środowisko, to jest zgoła odwrotnie. Osoby z tym talentem świetnie odnajdują się w dynamicznych sytuacjach, a plan pomaga im wykonywać działania szybciej i skuteczniej. W mig też odnajdują się w zmiennych warunkach. Są w stanie połączyć bardzo dużo różnych działań i skutecznie je realizować. Organizatorów (Arranger) cechuje gotowość do przewodniczenia i dowodzenia, ponieważ to kojarzy im się ze stałą zmianą. Swoją pracowitością zarażają innych, a więc jeżeli taka osoba będzie managerem, to bardzo skutecznie będzie on lub ona motywować cały zespół do działania.

Organizatora (Arranger) wręcz podniecają złożone i skomplikowane zadania, bo może tam się całkowicie spełnić i użyć wszystkich zasobów i wiedzy, jakie posiada. Hamulcem może być dla niego organizacja oporna czy niechętna na zmiany, ale też taka, która sztywno trzyma się wyznaczonych schematów. Wtedy będzie ona działać bardzo demotywująco na osobę obdarzoną tym talentem. Taki manager zawsze szuka najlepszych rozwiązań, a gdy je znajdzie, chce się nimi podzielić i znaleźć sojuszników zmian.

Szybka adaptacja do zmiannych warunków sprawia, że taki manager czy pracownik będzie wulkanem kreatywnych i pomysłowych rozwiązań. Poza pracowitością i elastycznością jego ogromną zaletą jest także umiejętność przydzielania ludziom takich zadań, w których będą mogli najbardziej efektywnie się wykazać. Warto jednak, żeby potrafił wytłumaczyć swojemu zespołowi, dlaczego wprowadza zmiany lub jaki wpływ będą miały, niejednokrotnie pozornie niepołączone ze sobą zadania, na efekt końcowy.

DOJRZAŁY TALENT

Dojrzały Organizator (Arranger) będzie otwarty na pomysły innych, a jeżeli dostrzeże w nich potencjał chętnie z nich skorzysta lub je wesprze. Jest nastawiony na bycie wydajnym i elastycznym, a nie tylko zajętym. Jeżeli wejdzie w niezorganizowany zespół czy chaotyczny projekt, zrobi wszystko, żeby je zorganizować, a tym samym poprawić jakość pracy i efekt końcowy. Wprowadza te zmiany, które są konieczne i które sprawią, że zadanie zostanie zrealizowane bez włożenia w nie większych zasobów, niż jest to konieczne. Manager z dojrzałym talentem Organizatora (Arranger) będzie chętnie wspierał zespoły w procesie zmiany i zacieśnianiał więzi tak, aby zwiększyć ich skuteczność.

NIEDOJRZAŁY TALENT

Natomiast osoba z niedojrzałym talentem Organizator (Arranger) będzie tworzyła lub powiększała istniejący chaos. Zamiast wykonać zadanie po linii najmniejszego oporu (ale nadal na jak najwyższym poziomie) może celowo komplikować zadania. Po co? Żeby mieć wrażenie większej dynamiczności i zmienności. Taka osoba będzie chciała przejąć cały proces i poniekąd udowodnić pozostałym, że to on lub ona najlepiej sobie z nim poradzi. Nie wierzy w pracę zespołową i mniej lub bardziej skutecznie będzie ją zakłócać.  Niedojrzały Organizator mocno koncentruje się na genialności swoich pomysłów i rozwiązań, co prowadzi do negowania propozycji innych i wątpliwości wobec nich.

INSPIRACJA DLA CIEBIE 

Mając talent Organizator (Arranger), przeorganizowanie systemów czy zmiana przychodzą Ci z łatwością. Twoi współpracownicy mogą mieć inne zdanie na ten temat, dlatego możesz popracować nad swoim wpływem na innych. Pomyśl także o sobie i podejściu jakie masz do działania. Te 4 książki z pewnością Ci w tym pomogą!

  • „Zwinnologia. Innowacyjne podejście do zarządzania zmianą” Wiesław Grabowski, Marek Naumiuk, Jarosław Rubin
  • „Job Crafting. Nowa metoda budowania zaangażowania i poczucia sensu pracy” Agnieszka Łądka-Barańska, Malwina Puchalska-Kamińska
  • „Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy” Nassim Nicholas Taleb
  • „Sensotwórczość. Jak zarządzać pracownikami wiedzy we współczesnych organizacjach” Heidtman Joanna , Piasecki Piotr

PYTANIA DLA TALENTU ORGANIZATOR (ARRANGER): 

  • Jakie duże wydarzenia zaplanowałeś/aś, z których jesteś najbardziej dumny/a?
  • Jak pomagasz swojemu zespołowi zrozumieć, dostosować się i wdrożyć zmiany?
  • Opowiedz mi o czasie, kiedy zmieniły się okoliczności lub informacje i musiałeś/aś zmienić kierunek działania. Jaki był tego wynik?
  • Jaki jest najbardziej złożony projekt, przed którym staniesz w najbliższym kwartale? Jakie przeszkody mogą się pojawić i jakie są Twoje plany ich pokonania?
  • Czy twój zespół dysponuje odpowiednimi zasobami, aby zrealizować swoje cele i zadania? Jak możesz pomóc w organizacji, aby skuteczniej osiągać właściwe wyniki?
  • Jak mierzysz i śledzisz to, co osiągasz każdego dnia? Skąd wiesz, że odnosisz sukcesy? Jak świętujesz swoje sukcesy?

PYTANIA DLA MANAGERA: 

  • Jak Twój talent Organizatora (Arranger) będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole? 
  • Czy i jak Twój talent będzie budował zaangażowanie pracowników? 
  • Jak Twój talent Organizator (Arranger) będzie zarządzał wynikami? 
  • Jak Twój talent będzie rozwijał ludzi?

 

Badanie talentów Gallupa jeszcze przed Tobą? Możesz go zrobić razem ze mną! Przejdź do sklepu i wybierz opcję dla siebie!

Nie znasz swoich mocnych stron? Umów się na badanie wraz z sesją informacji zwrotnej!

Cztery domeny talentów Gallupa