Znajdź pracę łatwiej dzięki tym 3 wskazówkom!

Cztery domeny talentów Gallupa

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby szukanie, a przede wszystkim znalezienie pracy było łatwiejsze? Znajdź pracę łatwiej z naszymi 3 konkretnymi wskazówkami, do wprowadzenia od razu. Zapraszamy do lektury!

Znajdź pracę łatwiej – zadbaj o porządne CV

Najczęściej to właśnie Curriculum Vitae jest podstawą w procesie rekrutacji. Zadbaj o to, by było czytelne, aktualne i wyróżniające się. Co to dokładnie znaczy?

W przypadku czytelności postaraj się unikać ścian tekstu – wyróżnij poszczególne części jak wykształcenie, doświadczenie albo kompetencje. Nie bój się używać elementów graficznych pod warunkiem, że ułatwiają odczytanie informacji.

Pod aktualnością kryje się nie tylko właściwa klauzula dotycząca przetwarzania danych osobowych (RODO). Tworząc CV wiele osób zapomina o uaktualnieniu swoich kompetencji! Zastanów się, czego się ostatnio nauczyłeś / nauczyłaś? Czy warto już o tym wspomnieć, a może jeszcze chcesz tę wiedzę doszlifować? A co ze zdjęciem? Nie jest obowiązkowe i jego brak nie powinien wpływać na decyzję rekrutera. Jeśli postanowisz je umieścić, postaraj się żeby było możliwie profesjonalne – np. na jednolitym tle zamiast szybkiej fotki z wakacji.

Co zrobić, żeby CV się wyróżniało? Zadbaj o dostosowanie treści do oczekiwań potencjalnego pracodawcy. I nie chodzi tutaj o podawanie nieprawdziwych informacji, ale o podkreślenie konkretnych kompetencji. Uważaj, żeby nie przesadzić z wyglądem. Czerwona oprawa graficzna przyciągnie wzrok, ale zgodnie z psychologią kolorów może budzić negatywne emocje. Wystarczy 1 kolor, w różnych odcieniach czy nasyceniu.

Szukaj aktywnie

Cóż, najwyższa pora to powiedzieć: samo wysyłanie CV w odpowiedzi na ogłoszenia, to zbyt mało! Po pierwsze dlatego, że nie wszystkie oferty pracy są publikowane. Z tego miejsca polecamy Ci wysyłać aplikację tam, gdzie chcesz pracować, nawet jeżeli obecnie nie jest prowadzona rekrutacja. Jeżeli nie zapytasz, odpowiedź zawsze brzmi „nie”.

Co jeszcze możesz zrobić?

Wykorzystaj social media. Facebookowe grupy pełne są osób szukających wsparcia z zakresu księgowości, doradztwa podatkowego, wirtualnej asysty, ogarniania social mediów lub na inne stanowiska. Czy zgłoszeń na takich grupach jest sporo? Oczywiście, ale to nie znaczy, że masz nie próbować, bo może akurat to miejsce czeka na Ciebie?

Doceń wirtualne CV, czyli LinkedIn. Ten portal jest trochę jak brzydka siostra Kopciuszka – wydaje się bardzo toporny i trudny w obsłudze. Na szczęście to tylko złudne wrażenie! LinkedIn jest całkiem prosty w obsłudze. To właśnie tam znajdziesz sporo ofert pracy, nie tylko krajowych firm, ale i wielkich, międzynarodowych korporacji. Są tam także rekruterzy. Ci przeglądają profile w poszukiwaniu odpowiedniego kandydata. Może to czas się przełamać i jeśli jeszcze nie masz tam konta, zarejestrować w największym serwisie zrzeszającym pracodawców i pracowników?

Pamiętaj też o stronach stricte z ofertami pracy i tych trochę mniej oczywistych jak OLX.

Sprawdź targi pracy

Co jakiś czas,  w większych i mniejszych miastach są organizowane targi pracy. To idealna okazja, żeby porozmawiać z rekruterami z konkretnych firm i dopytać, czego dokładnie oczekują od kandydatów. Zazwyczaj towarzyszą im wartościowe prelekcje. Bezpośrednio na targach pracy możesz składać swoje aplikacje na wybrane stanowiska. Brzmi pięknie, ale musisz postarać się trochę mocniej, jeżeli chcesz dobrze wypaść na rekrutacji! Przejrzyj wcześniej, jakie firmy wystawią swoje stanowiska i zdecyduj, gdzie będziesz aplikować. Ważne jest także zrobienie dobrego, pierwszego wrażenia na rekruterach. Nie zapomnij wziąć ze sobą swojego portfolio, jeśli je masz! I oczywiście świetnie przygotowanego CV!

A jeżeli nie wiesz, jak stworzyć CV, które zrobi wrażenie by lepiej wypaść w procesie rekrutacyjnym, skorzystaj z naszego programu „Ekspert CV”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z Arturem Dzięgielewskim i wybierz ten pakiet, który będzie najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb!

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych?

 • Jak się nie poddawać podczas szukania nowej pracy?

  Wysyłasz już kolejne cv i nikt się nie odzywa lub jesteś zaproszona/y na pierwszy etap, a potem nie otrzymujesz informacji zwrotnej. Ogłoszenia z niektórych firm znasz już na pamięć i aplikujesz na nie kolejny raz bez odzewu.

  Przez to masz prawo mieć gorszy moment i odczuwać: złość, irytację, frustrację, zniechęcenie czy osamotnienie. Mam dla Ciebie kilka rad, aby nad tym zapanować.

  19 lutego 2024
 • Jak mówić o swoich mocnych stronach w trakcie rozmowy o pracę?

  Częste pytania, które słyszę w trakcie sesji informacji zwrotnych po badaniu talentów Gallupa lub po sesjach coachingowych to: Czy umieszczać talenty Gallupa w cv? Tak! Umieszczaj i zrób z nich użytek. Pokażę Ci jak.

  8 lutego 2024
 • Co powinno zawierać CV?

  Czy wiesz czym powinno się charakteryzować dobre CV? Jakie punkty są niezbędne i o co należy zadbać? Poniżej checklista, która pomoże Ci przygotować skuteczne CV i zyskać kilka punktów od rekrutera, który z pewnością doceni wysiłek jaki włożyłeś/aś w przygotowanie dokumentów aplikacyjnych.

  31 stycznia 2024
 • Jak przygotować się do poszukiwania pracy?

  15 wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do poszukiwania pracy.

  21 stycznia 2024