ANALITYK (ANALYTICAL®) – talent do podejmowania ważnych decyzji

Cztery domeny talentów Gallupa

W głowie Analityka (Analytical) cały czas dzieje się proces i pobrzmiewa pytanie “Dlaczego?”. Niczym najlepsi detektywi przyglądają się wyzwaniu i dostrzegają, co miało wpływ na taki, a nie innych efekt.

Pewnie nikogo nie zdziwi fakt, że to talent z domeny strategicznego myślenia, podobnie jak Zbieranie (Input) czy Kontekst (Context).

CHARAKTERYSTYKA 

Manager z talentem Analityka (Analytical) lubi podważać sprawy, żeby upewnić się, czy postawiona (hipo)teza jest na pewno trafna. To bardzo obiektywne osoby, logicznie podchodzące do każdej sytuacji, którą napotkają czy to w pracy, czy ich własnym życiu. Szukają w nich powtarzalności, schematów i wpływów. Słowem: ciągle analizują wszystko wokół, żeby podjąć dobrą decyzję.

Gdy osoba z tym talentem napotka skomplikowaną sytuację, z łatwością dostrzeże jej najważniejsze elementy. Właśnie dlatego tak drażni ją, gdy nie może udowodnić postawionej tezy. Dobrze czuje się w środowisku uporządkowanych faktów, bo tylko one pozwolą na logiczne wnioski i działania.

Analiza nie wydarza się natychmiast. Jak wszystkie talenty z domeny strategicznego myślenia Analityk potrzebuje czasu. Przyda mu się też dostęp do wszystkich danych, raportów, wykresów czy wcześniejszych analiz.

Gdy chcesz przekonać tak utalentowaną osobę do swojego zdania, przygotuj solidną argumentację i…przygotuj się na masę pytań.

DOJRZAŁY TALENT

Dojrzały Analityk (Analytical) – manager, w przeciwieństwie do Aktywatora (Activator), nie zapala się od razu do pracy, tylko podchodzi do pomysłów z rezerwą. Taki rodzaj sceptyzmu pozwala mu przypatrzeć się wszystkim ewentualnościom i wybrać najlepszą drogę.

Dużo pyta i docieka. W inny sposób nie dowie się o możliwych opcjach i czynnikach, których sam może w pierwszym momencie nie dojrzeć. Ale gdy już zdobędzie wiedzę, chętnie ją wykorzystuje. Pracownicy czy inni managerowie mogą nawet korzystać z jego porad, ponieważ wiedzą, że kompleksowo przyjrzy się ich projektom czy pomysłom.

Jego mocną cechą jest chłodny ogląd, więc świetnie radzi sobie w “kryzysowych sytuacjach”. Nie poddaje się on emocjom i szybko analizuje dostępne opcje i dokonuje wyboru.

NIEDOJRZAŁY TALENT

Z kolei, gdy talent jest niedojrzały Analityk (Analytical) wszystko podważa. Nie jest pewien, czy dostatecznie zbadał sprawę, dostrzegł wszelkie powiązania i szczegóły. Ma w sobie lęk, że jeśli coś mu umknęło, praca pójdzie na marne.

Jednocześnie odrzuca część rozwiązań i dróg, bez analizowania ich.

Ciągłe zadawanie pytań i otrzymywanie odpowiedzi, które go nie zadowalają negatywnie odbija się na kontaktach międzyludzkich. Współpracownicy mogą myśleć, że taki manager jest złośliwy, czy wręcz dąży do zastraszenia swoich podwładnych.

INSPIRACJA DLA CIEBIE 

“Statystyka dla bystrzaków” Deborah J. Rumsey

“Złe decyzje zakupowe” Peter Smith

“Myślenie kontekstowe” Francis de Véricourt

“Culture shock” Jim Clifton, Jim Harter

“Pułapki myślenia” Daniel Kahneman

“Jak upadają giganci” Jim Collins

PYTANIA DLA TALENTU ANALITYKA (ANALYTICAL): 

Kiedy Twoja analiza dostępnych danych zapobiegła poważnemu błędowi? Jak się wtedy czułeś?

Kto jest Twoim najlepszym partnerem do przemyśleń podczas sprawdzania różnych opcji?

Jakie są przeszkody na drodze do sukcesu Twojego zespołu lub organizacji?

Jakie czynniki krytyczne należy rozwiązać i jakie informacje i analizy będą potrzebne?

Kto odniósłby największe korzyści z Twojego chłodnego analitycznego spojrzenia na problem?

W jaki sposób zwrócisz się do tych osób, aby poinformować ich o chęci pomocy?

Jak możesz pomóc im dostrzec wartość, jaką wniósłbyś do tej sytuacji?

Skąd wiesz, że odniosłeś sukces? Jak mierzysz sukces? Jakie dodatkowe wskaźniki lub dane byłyby ważne dla dokładnej oceny?

Masz już za sobą “test Gallupa”? Nie? W takim razie nie czekaj dłużej! Badanie talentów Gallupa i nie tylko, możesz wykupić w moim sklepie.

Nie znasz swoich mocnych stron? Umów się na badanie wraz z sesją informacji zwrotnej!

Cztery domeny talentów Gallupa