Częste pytania, które słyszę w trakcie sesji informacji zwrotnych po badaniu talentów Gallupa lub po sesjach coachingowych to: Czy umieszczać talenty Gallupa w cv?
Moja odpowiedź brzmi: TAK, umieść je w swoim cv.
Kolejne pytanie to: Gdzie je umieścić?
Podpowiedź: Umieść je w cv tam, gdzie będą widoczne. Zazwyczaj zachęcam żeby sekcja Podsumowanie zawodowe była na początku cv i tam jest dobre miejsce na przedstawienie swoich talentów.
Kolejne pytanie: Które talenty Gallupa umieścić w cv?
Odpowiadam: Pokaż swoje TOP5 talentów.
Jak już zrobiłaś/eś ten krok i umieściłaś/eś swoje talenty w cv to kolejny krok naucz się o nich mówić swoimi słowami.
W tym celu zachęcam Cię do zalogowania się na my.gallup.com, następnie pobierz raporty ze swoimi wynikami. Przeczytaj je i zaznacz zdania i określenia z którymi się zgadzasz.
Zastanów się głęboko i zrób listę wszystkich swoich sukcesów z ostatniego roku. Jak piszę „sukces” to mam na myśli taki sukces, który jest istotny w Twoich oczach i według Twoich własnych kryteriów. Pomyśl, które z Twoich talentów z Top5 pomogły w osiągnięciu tego sukcesu. Jeśli ten Twój sukces był w jakichś sposób mierzony, np.: 100 tys netto sprzedaży określonego produktu w ciągu mc-a, lub pozyskałaś/eś 300 klientów w ciągu roku – to przygotuj sobie twarde, analityczne dane żeby móc się na nie swobodnie powołać w trakcie rozmowy.
Jeśli masz trudność w dostrzeżeniu swoich sukcesów, polecam Ci skonsultowanie raportów opisujących Twoje talenty komuś zaufanemu. Poproś żeby ta osoba przeczytała te opisy i zaznaczyła zdania i określenia z którymi się zgadza, następnie żeby dodała od siebie swoje spostrzeżenia o tym kiedy widzi te talenty u Ciebie. Co mówisz? Co robisz? Jak załatwiasz sprawy? Co w Tobie podziwia? Czego się od Ciebie uczy? A nawet możesz zapytać: Czy któryś Twój talent, a dokładnie jego jakiś przejaw, jest wkurzający dla tej osoby? Donald Clifton, ojciec badania talentów i mocnych stron mawiał: „Rozwój następuje najlepiej w reakcji na drugą osobę”. Tak więc, chociaż wynik badania talentów ma charakter informacyjny, rozwój naprawdę następuje, gdy ten wynik rozłożysz na czynniki pierwsze z kimś, kto dzieli z tobą przestrzeń, szczególnie jeśli ta osoba Cię zna i wie, o czym mówi.
Kolejny krok to znalezienie ogłoszenia o pracę na który chcesz odpowiedzieć. Uważnie je przeczytaj, zastanów się, jak wykorzystać swoje mocne strony w kontekście tego, czego prawdopodobnie szuka ten pracodawca. Sprawdź może ktoś znajomy tam pracuje, może będziesz mógł/mogła zapytać czym ten dział, do którego rekrutują, się zajmuje. Zachęcam Cię by być autentycznym i prawdziwym. Na rozmowie kwalifikacyjnej nawiązuj do tego czego się dowiedziałaś/eś oraz opowiedz jak Twoje mocne strony mogą Cię wspierać w tych obowiązkach.
Magia z pracą nad mocnymi stronami polega na tym, że poprawia się samopoczucie i rośnie pewność sienie. Jest w tej pracy również lekkość, przychodzi to niejako naturalnie. Poza tym rozwijanie swoich mocnych stron pozwala osiągnąć wyższą efektywność i satysfakcję w pracy, a także umożliwia to lepsze wykorzystanie naturalnych predyspozycji. Skupienie się na mocnych stronach umożliwia bardziej efektywne osiąganie celów i przyczynia się do większego zaangażowania oraz poczucia spełnienia. Ludzie wykorzystujący w pracy swoje mocne strony częściej osiągają sukces, czują się bardziej zmotywowani i są bardziej odporni na stres.
Trzymam za Ciebie kciuki!
Magdalena Czubaszek – Nowaczyk