Wiele firm, zarówno globalnych, jak i tych działających na polskim rynku, coraz śmielej ogłasza, że wspieranie rozwoju kobiet i kreowanie liderek w biznesie jest dla nich ważnym celem. Jednak powiedzmy sobie wprost, tempo wzrostu liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych nie jest wystarczająco szybkie. Nie możemy tylko stać z boku i być obserwatorami tego procesu. Warto działać i dbać o talenty, jakie pojawiają się w naszym otoczeniu. Tej szansy nie można zmarnować.
Zadbaj o kulturę organizacyjną
Wiele organizacji nie radzi sobie z utrzymaniem utalentowanych kobiet, które mogłyby zostać rozwinięte do roli liderek. Dlaczego? Bo zarządzający nadal nie potrafią zaoferować swoim pracownikom rozwiązania, które pozwoli godzić życie prywatne z rozwojem osobistym i budowaniem kompetencji przywódczych. Niestety wciąż te dwa światy są rozdzielane i w naturalny sposób zatrudnieni opowiadają się po jednej ze stron.
W rezultacie powstaje luka, która utrudnia kobietom pracę w pełnym wymiarze godzin, opiekę nad rodziną i wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej. Dlatego organizacje, którym zależy na rozwoju pracowniczek, muszą zmieniać panujące do tej pory struktury i politykę i przekształcić kulturę organizacyjną na efektywną, angażującą, pełną szacunku i troski o pracownika.
Jakie działania pozwolą zwiększyć liczbę kobiet na stanowiskach kierowniczych? Są dwa proste kroki, które należy wykonać:
- Rekrutacja i rozwój zatrudnionych kobiet ;
- Stworzenie kultury organizacyjnej, która odpowiada na ich potrzeby.
Poznaj potencjał i oczekiwania pracownika
Rozsądny i perspektywicznie myślący pracodawca powinien wspierać pracownika i inwestować w jego rozwój. W trosce o młode talenty warto podjąć działania w kierunku kształtowania umiejętności przywódczych pracownika. Dzięki temu skorzystają obie strony. Pracownik pozna metody, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie swoją pracą i wzmocni swoje kompetencje. Natomiast pracodawca zyska świadomego pracownika, któremu może zaufać.
Badanie osobowości Clifton StrengthsFinder® to flagowe narzędzie badania kompetencji Instytutu Gallupa. Skorzystało już z niego blisko 25 mln osób na całym świecie. Tzw. „test Gallupa” diagnozuje styl budowania relacji, komunikowania się, planowania, podejmowania decyzji i działań, jakimi kieruje się odpowiadający na pytania uczestnik. Opisuje on indywidualny układ 34 cech, tzw. talentów, porządkując je od najsilniejszych do najsłabszych. Rozwój pracowników w oparciu o mocne strony skutkuje większym zaangażowaniem i efektywnością w miejscu pracy. Dzięki niemu pracownik może zrozumieć swój potencjał i lepiej określić swoje oczekiwania. Dzięki tej metodzie można zaobserwować konkretne i mierzalne wyniki w wielu wskaźnikach biznesowych. Statystyki pokazują, że jedną z korzyści dla firm jest nawet do 72% niższa rotacja pracowników.
Pokaż perspektywę
W Polsce z roku na rok na popularności zyskują programy mentoringowe, które mają pomagać młodym liderkom wzmacniać ich kompetencje i umiejętności. Pracodawco, jeśli w Twojej firmie zauważasz talenty, które mają potencjał do rozwoju, zgłoś je do tego typu inicjatywy. W otoczeniu przychylnych sobie kobiet uczestniczki wzajemnie się inspirują, wymieniają doświadczeniami, a przede wszystkim wzmacniają. Dla mentorki to możliwość podzielenia się swoją wiedzą z młodszymi koleżankami, a dla mentee, okazja to rozmów z kobietami, które odniosły sukces w biznesie, na temat ich historii, sukcesów i wyzwań.
Photo by Katherine Hanlon on Unsplash