Gdy coś nie działa w ogóle, lub nie tak jak trzeba, tam wkracza osoba z talentem Naprawianie (Restorative) i czuje się jak ryba, bo tak właśnie zyskała nową misję. Świetnie sprawdzi się do diagnozowania nieprawidłowości, usuwania przeszkód czy usprawniania działania.
Choć może nie być to do końca oczywiste, to talent z domeny Wykonywania/Realizownia badania Clifton Strengths® . W tej samej grupie znajdziesz na przykład Rozwagę (Deliberative), Odpowiedzialność (Responsibility) czy Bezstronność (Consistency).
CHARAKTERYSTYKA
Talent Naprawianie (Restorative) świetnie rozwiązuje obecne problemy, ale potrafi także przeanalizować konkretną sytuację z perspektywy ex post i dostrzec tam, co poszło nie tak, jak powinno oraz jak można temu zapobiec na przyszłość. Doskonale sprawdzi się w organizacjach i zespołach, w których praca idzie niekoniecznie dobrze, ale właściwie nie wiadomo dlaczego. Co więcej, nawet jeżeli pozornie wszystko działa, to Naprawianie (Restorative) może dostrzec element do poprawy i będzie się złościł, jeżeli nie będzie mógł go naprawić. Szukanie problemów traktuje niczym swoją misję. Denerwuje go także twierdzenie, że problem rozwiąże się sam, jeżeli tylko zostawi się go na odpowiedni czas.
Manager z talentem Naprawiania (Restorative) jest bardzo kreatywny i cechuje go nieszablonowe myślenie. To sprawia, że problemy do rozwiązania rozumiesz bardzo szeroko, ale i remedia na nie często są śmiałe i niebanalne. Bo przecież problemy wcale nie muszą być realne. Jeżeli coś uda mu się poprawić, także w abstrakcyjnych rozważaniach, dostaje zastrzyk energetyczny i chce działać jeszcze mocniej. Problemy to dla niego po prostu wyzwania, które trzeba rozłożyć na pojedyncze czynniki, a moment w którym go rozwiązuje sprawia mu nie lada przyjemność. Analityk (Analytical) pozwoli Naprawianiu (Restorative) na jeszcze szybsze znalezienie dysfunkcji i rozłożenie jej na mniejsze elementy.
DOJRZAŁY TALENT
Dojrzałe Naprawianie (Restorative) koncentruje się na tym, jak rozwiązać problem. Jest poszukiwaczem, którego wszystko może zainspirować, ale skupia się na tym, żeby mimo wszystko działać, a nie tylko myśleć. Nie doszukuje się problemów na siłę, choć często dostrzega je w początkowym stadium, gdy dla innych są jeszcze niezauważalne. Podsuwa rozwiązania innym, gdy Ci ich potrzebują. Ceni sobie momenty, kiedy cały zespół pracuje nad danym problemem i pomysły fruwają. Burza mózgów i grupowa praca przynosi według niego lepsze rezultaty, a w dodatku zacieśnia więzy zespołu.
NIEDOJRZAŁY TALENT
W tym przypadku manager bardziej koncentruje się na problemie jako takim, niż na szukaniu rozwiązania. Kiedy już przystąpi do naprawiania, czuje bardzo dużą presję, ponieważ jest zdania, że to na nim spoczywa cała odpowiedzialność za to, aby sprzęt czy proces ponownie poprawnie funkcjonował. Jest zamknięty na pomysły innych i jest przekonany co do nieomylności swoich rozwiązań. Niedojrzałe Naprawianie (Restorative) dostrzega problemy tam… gdzie ich nie ma. I to dosłownie. Nie chodzi tutaj oczywiście za abstrakcyjne rozmyślanie nad problemem, a o wyimaginowane stany, które nie mają i nie będą miały odzwierciedlenia w realnym świecie. To może prowadzić do „naprawiania” na siłę, co może przynieść odwrotny skutek. Taki manager może być nadmiernie krytyczny i zamknięty na propozycje zespołu.
INSPIRACJA DLA CIEBIE
Mając talent Naprawiania (Restorative), możesz pracować nad skupianiem się na szukaniu rozwiązań i koncentracji na nich. Przyjrzyj się też swoim decyzjom i dokonaniom! Pomoże Ci w tym kilka książek, które przygotowałam!
- “Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje” Adam Grant
- “Problem Solving jest dla ludzi. Skuteczne rozwiązywanie problemów w każdym biznesie” Krzysztof Dobrowolski
- “Myślenie pytaniami” Marilee Adams
- “Jak tworzyć doskonałe relacje” Dale Carnegie
- “Twórcza odwaga otwórz się na design thinking” Tom Kelley, David Kelley.
PYTANIA DLA TALENTU NAPRAWIANIA (RESTORATIVE):
- Jaki był najtrudniejszy problem, który rozwiązałeś/aś? Czego nauczyłeś/aś się z tego doświadczenia?
- Jaki był Twój największy sukces – w pracy lub w życiu osobistym? W jaki sposób Twoj talent Naprawianie przyczynił się do tego sukcesu?
- Co przynosi Ci najwięcej satysfakcji: naprawianie rzeczy, systemów czy wspieranie ludzi?
- Gdybyś mógł/mogła zmienić jedną rzecz w swoim zespole, aby uczynić go lepszym, co by to było? Jak to zrobisz?
- Jaka jest największa wartość, którą Twój talenty naprawianie wnosi do Twojego zespołu?
- Skąd wiesz, kiedy rozwiązanie jest wystarczająco dobre i że czas odpuścić i iść dalej?
- Jakie obszary Twojego życia wymagają naprawy? Czy już zacząłeś? Kogo będziesz musiał zatrudnić do pomocy?
PYTANIA DLA MANAGERA:
- Jak Twój talent NAPRAWIANIA będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole?
- Czy i jak Twój talent NAPRAWIANIA będzie budował zaangażowanie pracowników?
- Jak Twój talent NAPRAWIANIA będzie zarządzał wynikami?
- Jak Twój talent NAPRAWIANIA będzie rozwijał ludzi?