ELASTYCZNOŚĆ (ADAPTABILITY®) – o zaklinaczach chaosu

Cztery domeny talentów Gallupa

Osoby z silnym talentem ELASTYCZNOŚCI (ADAPTABILITY) wolą „płynąć z prądem”. Mają tendencję do życia „tu i teraz”, brania rzeczy takimi, jakie są. Przyszłość odkrywają dzień po dniu. Z reguły nie przygotowują długoterminowych planów i wolą na bieżąco reagować na sytuacje.

Spośród 34 talentów, które mierzy badanie talentów i mocnych stron Clifton Strengths® wyróżniamy dziewięć cech związanych z budowaniem relacji. Tej grupie mocnych stron towarzyszy kolor niebieski. Jedną z cech występujących w tej grupie jest ELASTYCZNOŚĆ (ADAPTABILITY).

CHARAKTERYSTYKA

W przeciwieństwie do innych, nagłe żądanie czy też nieprzewidziane trudności nie zdenerwują osób z talentem ELASTYCZNOŚCI (ADAPTABILITY). Są na nie przygotowani. Co więcej, w pewnym sensie ich oczekują. Z natury ten talent wspiera produktywność, gdy praca wymaga działania na wielu frontach jednocześnie. Ta cecha to „szefowa chaosu” – im więcej zawirowań i zaskoczeń, tym ELASTYCZNOŚĆ (ADAPTABILITY) pozwala się lepiej wykazać.

DOJRZAŁY TALENT

Menadżer, który ma ELASTYCZNOŚĆ (ADAPTABILITY) w swoich dominujących mocnych stronach (TOP 5), jest osobą, która w trudnych i nieprzewidywalnych czasach potrafi wprowadzić spokój i równowagę. Im więcej dzieje się wokół tej osoby, im więcej zmiennych go otacza, tym menadżer z rozwiniętym talentem ELASTYCZNOŚCI (ADAPTABILITY) jest bardziej efektywny i zadowolony. Ma radar na najważniejszy priorytet w drodze do osiągniecia celu i prowadzi zespół naprzód. Tworzy różnorodne zespoły, wręcz jest magnesem dla talentów – wie że najlepsze rozwiązania mogą generować ludzie patrzący z różnych perspektyw na problem/zadanie/wyzwanie.

NIEDOJRZAŁY TALENT

Menadżer, który nie ma dojrzałej cechy ELASTYCZNOŚCI (ADAPTABILITY), nie będzie umiał ustalać długofalowych planów i celów pracownikom. Przez to struktura dla zespołu może być nie jasna, co może budzić w pracownikach niepokój i frustrację. Działanie z godziny na godzinę w codziennej pracy może destabilizować priorytety i powodować przegapianie deadline’ów. Brak dojrzałości przejawia się również ignorowaniem struktur organizacyjnych i chodzenie własnymi ścieżkami.

INSPIRACJA DLA CIEBIE

Jeśli jesteś osobą, która w TOP 5 talentów i mocnych stron Clifton Strengths® posiada ELASTYCZNOŚĆ (ADAPTABILITY) prawdopodobnie jesteś gotowy na niemal wszystko. Rzadko odmawiasz, kiedy pojawia się nagła prośba. Stosunkowo łatwo zmieniasz swoje plany.

Jak możesz wzmocnić swoją ELASTYCZNOŚĆ (ADAPTABILITY)? Polecam Ci książki

 • Getting Things Done – czyli sztuka bezstresowej efektywności, David Alen
 • Scrum. Czyli jak robić dwa raz więcej, dwa razy szybciej, Jeff Sutherland

PYTANIA DLA TALENTU ELASTYCZNOŚCI (ADAPTABILITY):

 • Jaka jest najważniejsza rzecz na której się dziś skupiasz?
 • Co jest najważniejsze dla Ciebie w tym tygodniu?
 • Wprowadziłeś/aś dziś porządek w zadaniach w zespole czy namieszałeś?
 • W jakich rolach możesz być sobą? Gdzie będziesz mieć autonomię i szansę na więcej spontaniczności?
 • Kiedy pojawia się nieoczekiwany problem w zespole, jak sobie z nim radzisz?
 • Jaki był najtrudniejszy problem, z którym spotkałeś się w zeszłym tygodniu i jak go rozwiązałeś?
 • Jaka była najodważniejsza decyzją jaką ostatnio podjąłeś?

PYTANIA DLA MANAGERA:

 • Jak Twój talent Elastyczności będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole?
 • Jak Twój talent Elastyczności będzie budował zaangażowanie pracowników?
 • Jak Twój talent Elastyczności będzie zarządzał wynikami?
 • Jak Twój talent Elastyczności będzie rozwijał ludzi?
Cztery domeny talentów Gallupa