ROZWAGA (DELIBERATIVE®)- istota decyzji

Cztery domeny talentów Gallupa

Rozwaga (Deliberative) rozważnie podchodzi do podejmowanych przez siebie decyzji. Kilkukrotnie przemyśli wszystkie „za” i „przeciw”, tak aby dostrzec wszystkie możliwości, które mogłyby się wydarzyć. 

Talent Rozwagi (Deliberative) znajduje się w domenie Wykonywania (Realizacji) badania CliftonStrenghts. Znajdziesz wśród nich także Pryncypialność (Belief) czy Odpowiedzialność (Responsibility). I choć Rozwaga brzmi bardzo podobnie do „powaga”, to zupełnie nie o to tutaj chodzi. Nie mylcie też tego talentu z Poważaniem.

CHARAKTERYSTYKA 

Osoby z tym talentem muszą dokładnie przyjrzeć się każdej sytuacji, żeby móc dostrzec w niej to, co potencjalnie może nie wyjść i się nie udać. Dzięki temu zmniejszają ryzykowność całego przedsięwzięcia, ponieważ jeżeli znamy zagrożenia, to możemy się na nie przygotować. Rozwaga (Deliberative) lubi prywatność i planowanie. Mogą wydawać się powściągliwe, ale to dlatego, że nie chcą narażać siebie i swoich bliskich na potencjalne niebezpieczeństwo. W pewnym sensie całe życie grają w „Sapera” i przewidują, w które pole mogą kliknąć, a w którym wybuchnie bomba. 

Rozwaga (Deliberative) nie lubi, gdy się ją pospiesza. Obserwacja, w której jest doskonała wymaga czasu, podobnie jak dostrzeżenie, w których miejscach coś może pójść niezgodnie z planem. A posiadacz tego talentu jest w stanie dostrzec o wiele więcej niż inni. Zazwyczaj potrzebuje także chwili na zastanowienie się zanim coś powie. 

Taki manager będzie cenił sobie stosunkowo przewidywalną pracę, w oparciu o stworzone i dobrze przemyślane systemy. Nie lubi jednak, gdy mówi się o nim, że jest zbyt ostrożny, dlatego jeżeli Ty jesteś posiadaczem lub posiadaczką tego talentu, zaopiekuj się swoimi granicami i naucz się je stawiać! Warto wspomnieć, że to Rozwaga (Deliberative) to nie to samo co pesymizm! Dostrzeganie zagrożeń pomaga się na nie przygotować i się z nimi zmierzyć, tak, żeby wszystko się udało i aby ostatecznie osiągnąć sukces. 

Świetnie może uzupełniać Aktywatora (Activator), który rwie się do pracy czy tak rzadko występującą Wiarę w siebie. 

DOJRZAŁY TALENT

Dojrzały talent Rozwagi (Deliberative) można określić słowami „Boję się, ale działam”. Taki manager oczywiście będzie dostrzegał wszelkie zagrożenie i z łatwością je przewidywał, ale strach, że coś pójdzie nie tak nie będzie obezwładniający ani ograniczający. Potrafi zasygnalizować miejsca czy sytuacje, na które warto zwrócić uwagę, aby praca całemu zespołowi szła lepiej. A kiedy powierzy mu się jakiś projekt do oceny, taki manager zapozna się z nim bardzo skrupulatnie i zaprezentuje przemyślane argumenty. 

NIEDOJRZAŁY TALENT

Z kolei niedojrzały talent Rozwagi (Deliberative) może hamować pracę przez ciągłe zastanawianie się, czy udało mu się dostrzec wszystkie zagrożenia. Analogiczna sytuacja występuje w kontekście podejmowania decyzji – może zajmować bardzo dużo czasu lub manager może wcale nie być w stanie tego dokonać. To właśnie niedojrzałemu talentowi będzie bliżej do pesymisty i to dla niego szklanka będzie zawsze do połowy pusta. Nie lubi zmian, ze względu na to, ze potencjalnie przynoszą kolejne zagrożenie. Może być bardzo introwertyczny i zdystansowany, przez to, jak przeraża go świat.

INSPIRACJA DLA CIEBIE 

Rozwaga (Deliberative) to bardzo przydatny talent. Decyzje podejmowane przez tego typu osoby, są z reguł dosyć przemyślane. Pomyśl także o sobie i podejściu, jakie masz do decyzji. Te 4 książki z pewnością Ci w tym pomogą!

  • “Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać” Joel Minden
  • “Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi rodzicami i liderami jesteśmy” Brene Brown
  • “Odwaga w przywództwie. Cztery kompetencje autentycznego lidera” Brene Brown
  • “Lider dobrostanu” Ewa Stelmasiak

PYTANIA DLA TALENTU ROZWAGA (DELIBERATIVE): 

  • Skąd wiesz, że osiągasz właściwe wyniki – i czy Twoja ostrożna natura pomaga czy przeszkadza w osiągnięciu wyników na czas?
  • Jaki projekt w pracy zmierza ku katastrofie, ponieważ niektóre aspekty nie zostały dobrze przemyślane? Co widzisz, jaki  masz pomysł co może naprawić tę sytuację – i co z tym zrobisz?
  • Kim są Twoi najlepsi partnerzy w pracy? Jak pomagasz im przemyśleć swoje decyzje?
  • Kiedy wiesz, że wykonałeś swoje due diligence i nadszedł czas na działanie?
  • Jak definiujesz i mierzysz sukces, gdy pracujesz nad projektem?

PYTANIA DLA MANAGERA: 

  • Jak Twój talent będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole? 
  • Czy i jak Twój talent będzie budował zaangażowanie pracowników? 
  • Jak Twój talent będzie zarządzał wynikami? 
  • Jak Twój talent będzie rozwijał ludzi?

 

Badanie jeszcze przed Tobą? Przejdź do mojego sklepu i wybierz najlepszą dla siebie opcję!

Nie znasz swoich mocnych stron? Umów się na badanie wraz z sesją informacji zwrotnej!

Cztery domeny talentów Gallupa