Podsumowanie zawodowe w CV to krótki fragment, który ma za zadanie przedstawić pracodawcy Twoje najważniejsze kompetencje, doświadczenie i cele zawodowe. Te kilka zdań o Tobie na wstępie CV to pierwsze słowa, które potencjalny pracodawca przeczyta w życiorysie. Właśnie na podstawie tych kilku zdań zdecyduje, czy warto zapoznać się z resztą dokumentu. Dlatego zachęcam abyś poświęcił / poświęciła trochę czasu na jego napisanie i dopracowanie po to by zwiększyć szanse na zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne.
Jak powinno wyglądać podsumowanie zawodowe?
Podsumowanie powinno być napisane w sposób zwięzły, klarowny i przekonujący, a jednocześnie w taki, by wyróżnić Cię na tle innych kandydatów. Dobre podsumowanie zawodowe musi zwrócić uwagę rekrutera i skłonić go do dokładniejszego zapoznania się z Twoim CV. Mówiąc innymi słowami celem podsumowania zawodowego w CV jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteś odpowiednim kandydatem / kandydatką na stanowisko, na które aplikujesz. Powinno ono zainteresować organizację i sprawić, że zechce poznać Cię lepiej.
Ważne jest aby podsumowanie zawodowe było dostosowane do konkretnej oferty pracy, na którą aplikujesz. Każdorazowo możesz dostosować treść podsumowania, aby podkreślić te kompetencje, które są najbardziej związane z wymaganiami przedstawionymi w ogłoszeniu. Uwzględniaj zatem te kompetencje, które pokrywają się z wymaganiami pracodawcy i przekazuj informacje najbardziej odpowiadające potrzebom firmy.
Język używany w podsumowaniu zawodowym
Podsumowanie zawodowe powinno być napisane w formie krótkiego akapitu lub kilku krótkich punktów. Staraj się unikać zbyt ogólnych stwierdzeń, takich jak: “Jestem bardzo komunikatywny” czy “Posiadam dobre kompetencje sprzedażowe”. Zamiast tego, przedstaw konkretne przykłady ze swojego doświadczenia zawodowego, które potwierdzą nabyte przez Ciebie kompetencje, przykładowo „Podpisałem trzy kontrakty z dużymi firmami, co doprowadziło do wzrostu sprzedaży o 50% i rozpoznawalności marki na rynku”.
Pamiętaj aby podsumowanie zawodowe napisać w pierwszej osobie, czyli „Jestem specjalistą w dziedzinie marketingu z ponad 5-letnim doświadczeniem w zarządzaniu kampaniami marketingowymi”, a nie w trzeciej „Idealny kandydat, który posiada ponad 5-letnie doświadczenie w zarządzaniu kampaniami marketingowymi”. Ważne jest też by zdania nie były zbyt długie i zawiłe, gdyż wtedy ciężko będzie je zrozumieć. Warto też unikać zbyt formalnego języka.
Na czym się skupić?
Istotne jest również zachowanie odpowiedniego balansu między mówieniem o swoich osiągnięciach a skupieniem się na tym, jakie wartości możesz wnieść do danego miejsca pracy. Odbiorca powinien widzieć, w jaki sposób jesteś w stanie przyczynić się do sukcesu organizacji jeśli zostaniesz zatrudniony / zatrudniona.
To o czym często zapominają kandydaci pisząc podsumowanie zawodowe, a co jest niezwykle ważne to używanie słów kluczowych. Czym one są? Słowa klucze to terminy i frazy, które najbardziej skoncentrowane są na wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu kandydata i są zgodne z wymaganiami pracodawcy. Słowa kluczowe mogą dotyczyć przykładowo specjalizacji zawodowej, technologii, umiejętności interpersonalnych, branży, narzędzi, języków programowania, sukcesów zawodowych. Należy ich używać, ponieważ:
- Wydobywają najważniejsze, związane z przyszłą pracą kompetencje, pozwalają też skrócić podsumowanie zawodowe,
- Pomagają zainteresować rekrutera podczas przeglądania wielu CV i wyróżnić Ciebie spośród innych kandydatów,
- Szybko i skutecznie podsumowują kluczowe umiejętności i doświadczenia, umożliwiając rekruterowi szybkie zrozumienie, czy Twój profil pasuje do danego stanowiska,
- Użycie słów kluczowych może przyczynić się do przekazania Twoich wartości jako kandydata i zainteresowania przyszłego pracodawcy Twoją kandydaturą.
Przygotuj zatem krótki, ale mocny tekst, by wyróżnić się jako wartościowy kandydat na dane stanowisko. Zwiększ tym samym swoje szanse na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną i zdobądź wymarzoną pracę, bo dobrze napisane podsumowanie zawodowe może być kluczem do sukcesu w rekrutacji.
Jeżeli nie wiesz jak przygotować skuteczne podsumowanie zawodowe?
Skontaktuj się ze mną – Artur Dzięgielewski