Talent Kontekst (Context) sprawia, że lubisz się przyglądać temu, jak sprawy wyglądały w przeszłości i dopiero podejmujesz decyzje.
To talent z domeny strategicznej, podobnie jak Uczenie się czy Wizjoner. Według raportu Gallupa, częstotliwości występowania poszczególnych talentów w Polsce, Kontekst (Context) zajmował 32 miejsce na 34 możliwych! Czym się charakteryzuje?
CHARAKTERYSTYKA
Przyglądanie się przeszłości daje Ci poczucie bezpieczeństwa teraz. Drążenie i dopytywanie o to, jak było kiedyś, sprawia, że jesteś w stanie przewidzieć przyszłe skutki jakiegoś działania. To bardzo przydatne, zwłaszcza w pracy zespołowe, ponieważ na podstawie projektów wykonywanych wcześniej możesz wyciągnąć wnioski, a tym samym udoskonalić aktualną pracę. Chronisz też zespół przed złymi decyzjami. Podobnie rozwiązujesz problemy – cofasz się i analizujesz poszczególne działania. Tak osadzasz obecne wyzwana w różnych kontekstach.
Potrzebujesz jednak czasu, żeby przyzwyczaić się do nowej sytuacji i móc ją prześledzić. W końcu przyszłość jest konsekwencją przeszłości. Osoby z talentem Kontekst (Context) doskonale rozumieją związek między tym, co było, a tym, co będzie.
Jeżeli jesteś managerem i chcesz, aby Kontekst (Context) stał się Twoją mocną stroną, daj sobie czas na zagłębienie się w przeszłości i analizowanie jej. Pozwól też swojemu zespołowi Cię zrozumieć! Wytłumacz mu, dlaczego podjąłeś lub podjęłaś taką, a nie inną decyzję i jakie przeszłe wydarzenia miały na to wpływ.
Uważaj tylko na pułapkę życia przeszłością. Bycie „tu i teraz” może być dla Ciebie wyzwaniem, jednak przegapienie życia i codziennych doświadczeń może być jeszcze trudniejsze.
DOJRZAŁY TALENT
Wyobraź sobie dziecko, które wchodzi do pokoju pełnego zabawek. Jego oczy aż błyszczą. Podobnie czuje się manager z dojrzały Kontekst (Context), gdy może zanurzyć się w historii. Wyciąga z niej to, co najlepsze i potrzebne w danym momencie i adaptuje je do teraźniejszości. Pomaga swojemu zespołowi dostrzegać schematy i to na ich podstawie działać lub udoskonalać je, jeśli widzi taką możliwość. Taki manager pyta, pyta i jeszcze raz pyta i stara się rozumieć, co kierowało działaniami i decyzjami innych.
NIEDOJRZAŁY TALENT
Manager z niedojrzałym talentem Kontekst (Context) ciągle balansuje między przeszłością a teraźniejszością. Niestety, tutaj szala przechyla się w stronę tego, co już było. Żyje w nim silne przekonanie, że nie da się już wymyślić czy stworzyć niczego nowego. Taka osoba może hamować cały zespół. Często będzie miała problem z adaptacją do zmian, co jest szczególnie trudne na przykład w branżach nowych technologii, gdzie nieustannie dokonuje się innowacji i przełomowych odkryć.
INSPIRACJA DLA CIEBIE
Mając wysoko wśród talentów Kontekst (Context), chcesz jak najwięcej dowiedzieć się o przeszłości, żeby tę wiedzę móc wykorzystać w przyszłości. Jako managerowi, może Ci się przydać wiedza o działalności wielkich firm, ale też historii ludzkości.
- „Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari
- “Od dobrego do wielkiego. Czynniki trwałego rozwoju i zwycięstwa firm” Jim Collins
- “Jak upadają giganci. I dlaczego niektóre firmy nigdy się nie poddają” Jim Collins
- “Wielcy z wyboru” Jim Collins i T. Morten Hansen
PYTANIA DLA TALENTU KONTEKST (CONTEXT):
- Skąd wiesz, że osiągasz właściwe wyniki – i czy talenty kontekstowe pomagają, czy przeszkadzają ci w identyfikowaniu i osiąganiu tych wyników?
- Jak zmierzyć swój sukces? W jakich obszarach uczenie się na podstawie wcześniejszych sukcesów pomoże ci odnieść jeszcze większy sukces?
- O jakie elementy musi zadbać proces, który pomoże ci zaakceptować i skutecznie wdrożyć zmiany?
- Patrząc wstecz na swoje życie, jakie są najważniejsze lekcje, których się nauczyłeś? Jak podzielisz się tym, czego się nauczyłeś, z najważniejszymi dla ciebie osobami?
PYTANIA DLA MANAGERA:
- Jak Twój talent Kontekst (Context) będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole?
- Czy i jak Twój talent Kontekstu (Context) będzie budował zaangażowanie pracowników?
- Jak Twój talent będzie zarządzał wynikami?
- Jak Twój talent Kontekst (Context) będzie rozwijał ludzi?
Masz już za sobą “test Gallupa”? Nie? W takim razie nie czekaj dłużej! Badanie talentów Gallupa możesz wykupić w moim sklepie.