„To mi się jeszcze przyda” powiedział przynajmniej raz każdy, kto ma wysoko Zbieranie (Input). Co ciekawe, jego angielską nazwę można tłumaczyć jako „moc wejściową”, co idealnie podsumowuje ten talent. Aby móc się wypowiedzieć czy coś zrobić, musi zgromadzić jak najwięcej informacji i danych.
To talent z domeny strategicznego myślenia, a więc jego działanie będzie zachodziło przede wszystkim w jego myślach. Inne talenty z tej domeny to Analityk (Analytical), Kontekst (Context) czy Intelekt (Intellection).
CHARAKTERYSTYKA
Zbieranie co chwilę znajduje sobie nową zajawkę i wkręcając się w nią, chcą wiedzieć wszystko. To ten moment, gdy mają uruchomione kilka(naście) zakładek, ich mózg wręcz paruje, a one czują się całkowicie w swoim żywiole. Uwielbiają się dowiadywać nowych rzeczy, ale przede wszystkim kolekcjonować materiały, bo być może kiedyś się przydadzą.
To zbieranie nie musi dotyczyć tylko „rozwojowej” stron. Z całą pewnością znasz kogoś, kto coś zbiera – pocztówki, znaczki, porcelanę czy opakowania po kraftowych kawach. Temu talentowi czasem trudno zdecydować, co może się jeszcze przydać, a czemu warto dać drugie życie lub całkowicie się tego pozbyć. To zbieranie ma też drugą stronę medalu, ponieważ daje swego rodzaju pewność, że gdy ktoś będzie potrzebował pomocy, dzięki swojej wiedzy lub posiadanym rzeczom, osoba z mocną stroną Zbieranie będzie jej mogła udzielić.
U Zbierania często może występować tzw. „syndrom oszusta”, czyli przeświadczenie, że wiedzą zbyt mało, aby móc dzielić się swoją wiedzą z innymi. Bezustannie próbują podnieść swoje kompetencje i poziom wiedzy, na przykład masowo kupując kursy czy szkolenia, , które nawet jeśli przerobią, nie wpłyną na ich pewność siebie w danym temacie.
Jeżeli chcesz ukierunkować trochę swoje Zbieranie, pomyśl nad rozwijaniem konkretnych, może nawet specjalistycznych ścieżek, w których jako manager staniesz się ekspertem.
DOJRZAŁY TALENT
Potrafi zdecydować, które materiały są ważne i przydatne, a które tylko zbędnymi bibelotami. O to, co ma – dba i ciągle poszukuje odpowiedniego systemu. Obsidian, Zettelkasten, Notion, czy Evernote a także te całkiem namacalne metody organizacji i przechowywania to jego chleb powszedni. Bowiem zależy mu na tym, żeby mieć szybki i wygodny dostęp do wszystkiego, co posiada.
Ostrożnie dawkuje swój wiedzę. Potrafi w pełni pokazać swój potencjał, gdy inni na to pozwalają, ale nie jest przytłaczający. Stara się tak dobrać informacje, by jego rozmówca był możliwie zadowolony i aby wiedza Zbierania, pomogła osiągnąć wyznaczone cele.
NIEDOJRZAŁY TALENT
Czy tylko prawdziwy geniusz jest w stanie pracować w bałaganie? Tego nie wiem, ale na pewno niedojrzałe Zbieranie może. W końcu wszystko mu się przyda do pracy! I choć jego to nie przytłacza, na innych wywiera to różne efekty. Bywa onieśmielający w kontaktach międzyludzkich, zwłaszcza, gdy poproszony o jedną odpowiedź, udziela ich kilkanaście.
Taka osoba będzie miała wszystkiego dużo. W skrajnych przypadkach, może dojść do rozwinięcia Syllogomanii, czyli do zaburzenia psychicznego, które utrudnia pozbywanie się rzeczy, w efekcie czego dom czy mieszkanie takiej osoby jest wypełnione po same brzegi.
INSPIRACJA DLA CIEBIE
Brian Tracy „Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania”
Annie Duke „Odpuść! Dlaczego czasem warto rezygnować i nie robić wszystkiego za wszelką cenę”
Oliver Burkeman „Cztery tysiące tygodni”
Barry Schwartz „Paradoks wyboru. Dlaczego więcej oznacza mniej”
PYTANIA DLA TALENTU ZBIERANIE (INPUT):
Ile książek teraz czytasz? Czy wszystkie dotyczą tego samego tematu, czy różnych tematów?
Kiedy ostatnio pomogłeś komuś, udostępniając mu informacje lub narzędzia? Co było najbardziej pomocne?
O czym chcesz wiedzieć najwięcej? W jaki sposób dowiadujesz się o tym temacie i w jaki sposób Twoje pogłębione badania mogą wnieść wartość do Twojego zespołu?
Kto mógłby skorzystać na Twojej dociekliwości i kto może pomóc Ci zamienić Twoje badania i odkrycia w działania? Jak podejdziesz do zbudowania takiej relacji i partnerstwa efektywności?
Jaka jest największa wartość, jaką Twoje talenty wnoszą do Twojego zespołu? Jak przekazałeś to swojemu menadżerowi lub liderowi zespołu?