Osoby, z silnym talentem OPTYMISTY (POSITIVITY) zarażają entuzjazmem. Są pełne nadziei i pozytywnych myśli, dzięki czemu potrafią wzbudzić ekscytację u innych. Oprócz humoru i dobrej energii, mają dar pobudzania zespołu do osiągania więcej i przywracania wiary w siebie.
Spośród 34 talentów, które mierzy badanie talentów i mocnych stron Clifton Strengths® wyróżniamy dziewięć cech związanych z budowaniem relacji. Tej grupie talentów towarzyszy kolor niebieski. Kolejną cechą występujących w tej grupie, którą chcę przybliżyć na blogi jest OPTYMISTA (POSITIVITY). Jeśli interesują Cię inne talenty z tej domeny, wśród poprzednich wpisów znajdziesz już opisy pięciu innych: współzależność (Connectedness), elastyczność (Adaptability) rozwijanie innych (Developer), empatia(Empathy) i zgodność (Harmony).
CHARAKTERYSTYKA
Osoby, które wykonają badanie Gallupa i w TOP 5 mocnych stron Clifton Strengths® będą mieli OPTYMISTĘ (POSITIVITY) prawdopodobnie mają poczucie, że praca może być zabawna i bez względu na rodzaj niepowodzenia, nigdy nie wolno tracić poczucia humoru.
To talent, który chętnie wchodzi w interakcje z innymi, aby podzielić się z nimi swoją pozytywną perspektywą. Szuka możliwości zachęcenia innych do działania oraz nie przegapi okazji do świętowania sukcesu innych! Pesymizm i negatywni ludzie drenują energię OPTYMISTY (POSITIVITY), więc tych sytuacji unika jak ognia.
DOJRZAŁY TALENT
Osoby z dojrzałym talentem OPTYMISTY (POSITIVITY) mają w sobie umiejętność nastrajania ludzi do szukania rozwiązań, zamiast trwania w problemie. Dostrzegają momenty świetności u swoich pracowników, doceniając ich i dając im pozytywny feedback. Dużo uwagi poświęcają atmosferze – co znaczy, że dbają o pozytywne, przyjazne i kreatywne środowisko pracy. Jednocześnie znają swoich odbiorców i wyczuwają ich potrzeby, przez co dostosowują się do sytuacji.
NIEDOJRZAŁY TALENT
OPTYMISTA (POSITIVITY) z natury dąży do pozytywnych odczuć i miłej atmosfery. Przez co managerowie z tym niedojrzałym talentem mogą przez brak kontroli nad nim stać się „fałszywym pochlebcą”, aby tylko zapewnić to dobre samopoczucie innym. To też sytuacja niebezpieczna, jeśli pracownicy mają potrzeby porozmawiania z managerem o problemach i trudnych emocjach, a mają poczucie, że nie ma na to przestrzeni. To może rodzić w nich frustracje.
INSPIRACJA DLA CIEBIE
Masz potrzebę doświadczania radości i dramatu życia. Potrafisz znaleźć tysiąc sposobów na uczynienie wszystkiego bardziej ekscytującym i barwnym. Niektórzy cynicy mogą odrzucać ten entuzjazm, ale dobrze wiesz, że to nie wpływa na Twoje samopoczucie. Z resztą, większość ludzi szuka Twojego towarzystwa, ponieważ zawsze znajdujesz sposób na podniesienie ich na duchu.
Jak możesz wzmocnić swój talent Optymisty (Positivity)? Polecam Ci książki:
- „Bycie miłym to przekleństwo. Jak nauczyć się asertywności i z łatwością mówić nie” Marson Jacqui
- „Niezniszczalne. Prawdziwe opowieści przedsiębiorczych kobiet, czyli czego uczy nas porażka” Ratajczyk Katarzyna
- „Emocje. Krzyk do zrozumienia” Dziewiecki Marek
PYTANIA DLA TALENTU OPTYMISTA:
- Jaka jest Twoja definicja sukcesu?
- Jaką zorganizowałaś/eś najfajniejszą imprezę, żeby uczcić sukces?
- Jak celebrujesz sukcesy swoich pracowników?
- Kiedy Twój talent Optymisty pomógł przetrwać Twojemu zespołowi trudny czas?
- W życiu miewasz porażki czy lekcje? Jak sobie radzisz w takich sytuacjach?
PYTANIA DLA MANAGERA Z TALENTEM OPTYMISTA (POSITIVITY):
- Jak Twój talent Optymisty będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole?
- Jak ten talent buduje zaangażowanie pracowników?
- Jak Twój talent Optymisty będzie zarządzał wynikami?
- Jaki wpływ ma twój talent Optymisty na to jak rozwijasz ludzi?