INDYWIDUALIZACJA – focus na jednostkę

Cztery domeny talentów Gallupa

INDYWIDUALIZACJA to mocna strona, która pomaga dostrzec talenty i potencjał innych. Osoby z tą mocną stroną są bardzo dobrymi obserwatorami. Szybko potrafią rozpracować i zrozumieć charaktery innych. Z wnikliwością przyglądają się różnicom między poszczególnymi ludźmi i dostosowują swoje podejście do ich indywidualnych potrzeb.  

Spośród 34 talentów, które mierzy badanie talentów i mocnych stron Clifton Strengths® wyróżniamy dziewięć cech związanych z budowaniem relacji. Tę domenę symbolizuje kolor niebieski. Jedną z cech występujących w tej grupie jest INDYWIDUALIZACJI (INDIVIDUALIZATION).  To już siódma cecha z tej domeny opisana na moim blogu, jeśli interesują Cię pozostałe wśród poprzednich wpisów znajdziesz opisy: współzależności, elastyczności, talentu rozwijanie innych, empatiazgodność i optymista.

CHARAKTERYSTYKA 

Nie ma jednego schematu na postępowanie z ludźmi – to podejście charakteryzuje osoby z talentem INDYWIDUALIZACJI. Nie lubią one generalizowania, kategoryzowania czy wyróżniania „typów osobowości i person. Według nich tego typu uogólnienia utrudniają dostrzeżenie tego, co w ludziach niepowtarzalne i co ich wyróżnia.  

Jedną z największych wartości, jaką wprowadza ta mocna strona jest umiejętność określenia sposobów maksymalizacji talentów każdej osoby. W sposób elastyczny i swobodny pozwala dostosować indywidualne podejście do sytuacji i ludzi. Dopasowuje metody nauczania tak, aby zaspokoić potrzeby zarówno tych, którzy wymagają specjalnych wskazówek, jak i tych, którzy pragną dojść do wszystkiego sami. Mocno wierzą, że najlepszym sposobem sprawiedliwego traktowania ludzi jest traktowanie każdego inaczej. 

DOJRZAŁY TALENT 

Manager z dojrzałym talentem INDYWIDUALIZACJI nie tylko szybko dostrzega plusy i minusy członków zespołu, ale także doskonale wyczuwa, jak ludzie z różnymi charakterami i kompetencjami mogą produktywnie ze sobą współpracować. Uwielbia, kiedy każdy w zespole może robić to, co lubi i w czym jest dobry.  

To też intuicja do ludzi i wyczuwanie ich potencjału. Budując zespół osoba z tym talentem nie tylko patrzy na kompetencje i umiejętności kandydata, ale także ocenia na ile będzie on pasował do zespołu. 

NIEDOJRZAŁY TALENT 

Często okazuje się, że manager z niedojrzałym talentem INDYWIDUALIZACJI opiera swoje działania na hipotezach i przypuszczeniach, a nie na faktach. Rzadko pyta pracowników jak co faktycznie myślą i jak się czują. Również dosyć częstym przejawem niedojrzałości tego talentu jest faworyzowanie grupy pracowników. Chęć dostosowywania każdej rzeczy do indywidualnych potrzeb może okazać się bardzo czasochłonne i kosztowne.  

Z jednej strony osoba ta jest bardzo dobrym obserwatorem i wiele wie na temat swojego zespołu. Natomiast pracownicy niewiele wiedzą o samy managerze, ponieważ napotykają na barierę. „Ciemną stroną” Indywidualizacji jest często manipulacja. Ponieważ manager z tym talentem jest dostrojony do wyjątkowości każdej osoby, może również instynktownie wiedzieć, które „przyciski nacisnąć”, aby uzyskać to, czego chce. Manipulacja to jeden z najszybszych sposobów na utratę zaufania. Kiedy ludzie czują się manipulowani, rzadko – jeśli w ogóle – będą ufać managerowi. 

INSPIRACJA DLA CIEBIE 

Instynktownie zwracasz uwagę na styl danej osoby, jej motywację, sposób myślenia czy budowania relacji.  

Niedojrzały talent INDYWIDUALIZACJI widzi drzewo, a nie widzi lasu. Natomiast dojrzały sprawia,  że widzimy drzewo w lesie – to metafora, która doskonale opisuje tę cechę. Warto więc zadbać o to, żeby INDYWIDUALIZACJA była Twoją mocną i dojrzałą stroną. Jak to zrobić? Polecam Ci książki: 

 • Zwinny talent. Dziewięć kluczowych kroków do wyboru pracowników, którzy przetrwają nadchodzące zmiany, Knegtmans Ralf 
 • Nowa psychologia zarządzania. Jak błyskawicznie zmotywować tych, którym chce się najmniej,  Gordon Tomasz 
 • Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza, Scott Kim
 • Talenty w firmie czyli jak rekrutować i motywować najlepszych, Daniecki Wojciech

PYTANIA DLA TALENTU INDYWIDUALIZACJA: 

 • Kto jest najlepszym partnerem, z którym pracowałeś? Co sprawia, że jest/był tak świetnym partnerem? 
 • Co robisz ze swoimi obserwacjami dotyczącymi potencjału u swoich pracowników? Jakie działania na rzecz ich rozwoju podejmujesz? 
 • Jakie strategie stosujesz, aby pomóc zespołowi poznać i docenić talenty i mocne strony nowych członków — i zobaczyć wartość, jaką wnoszą do zespołu? 
 • Jak utrzymać balans między odmiennym traktowaniem ludzi z potrzebą ustanawiania wspólnych procesów i procedur? 

 

PYTANIA DLA MANAGERA:  

 • Jak Twój talent Indywidualizacji będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole?  
 • Jak Twój talent Indywidualizacji będzie budował zaangażowanie pracowników?  
 • Jak Twój talent Indywidualizacji będzie zarządzał wynikami?  
 • Jak Twój talent Indywidualizacji  będzie rozwijał ludzi? 
Cztery domeny talentów Gallupa
Wykorzystuję pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?