OSIĄGANIE (ACHIEVER®) – sięgnij po swoje cele

Cztery domeny talentów Gallupa

Twój życiowy cel to Osiąganie coraz to nowych szczytów i celów. Lubisz być zajętym i trochę w tym celu pracujesz, ale ważna jest dla Ciebie także wydajność. Trzeba przyznać, że zasób sił do mierzenia się z nowymi zadaniami masz ogromny! I jeżeli miałabym wskazać talent, któremu z postanowieniami noworocznymi jest najłatwiej, byłoby to właśnie Osiąganie (Achiever)!

Jest to talent z domeny Realizowanie, czyli tej fioletowej, do której należą także Rozwaga (Deliberative), Pryncypialność (Belief), Dyscyplina (Discipline) czy Bezstronność (Consistency). Możesz również zerknąć na inne artykuły na moim blogu!

CHARAKTERYSTYKA 

Osoby z wysoko notowanym talentem Osiąganie (Achiever) pragną, aby ich każdy dzień zakończył się jakimś sukcesem. Mogą też mieć poczucie, że każdy dzień zaczynają od zera i potrzebują go wypełnić właśnie osiągnięciami. Lubią pracować i być zajęci. Działanie napędza ich do dalszej pracy. Cechują się bardzo wysoką automotywacją i często mówią „tak” nowym wyzwaniom.

Cele, które sobie stawiają, nie zawsze są logiczne lub ukierunkowane. Co więcej, bardzo często przyświeca im po prostu chęć osiągania nowych poziomów, które sami sobie wyznaczają. Nie przepadają za ludźmi, którzy w ich mniemaniu leniuchują. W końcu mogliby robić więcej, ale zamiast tego postanowili na przykład poleniuchować.

Jeżeli w swoim zespole masz osobę z Osiąganiem lub sam albo sam masz ten talent, to masz bardzo silny atut. Dlaczego? Ten talent pozwala jednocześnie na pracę intensywną, jak i długotrwałą. Niestraszne są mu więc projekty z odległą datą czy też sprinty pracownicze. Pokonuje też wszystkie trudne momenty, fuckupy i przeciwności.

Manager z Osiąganiem musi pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, żeby nie wpaść w sidła „kołowrotka”, czyli pracy dla pracy, w której zapomina o bliskich, a często nawet o swoich własnych potrzebach. Potrzebuje po prostu osoby, która pomoże mu wcisnąć STOP. Taki manager powinien zacząć planowanie od wyznaczenia terminu urlopu, po to, aby przypadkiem o nim nie zapomniał.

Po drugie, powinien pamiętać o tym, żeby cieszyć się i doceniać własne sukcesy, których każdego dnia ma całkiem sporo! Jest fanem grywalizacji, którą chętnie, nawet podświadomie, wykorzystuje, ale na końcu gry powinien być moment na triumf.

DOJRZAŁY TALENT

Osoby, których mocną stroną jest Osiąganie (Achiever), świetnie zaplanuje i rozdzieli zadania. Jeśli jest managerem, to zrobi to z uwzględnieniem talentów i mocnych stron zespołu. Potrafi przewidzieć nawet przyszłą pracę i rozłożyć ogromne projekty na możliwe do zrealizowania małe kroczki. Najpierw planuje i rewiduje zadania, a potem je rozdziela.

Aby być zmotywowanym, musi zdobywać określone cele i wyznaczone targety. W innym przypadku jego wysoka automotywacja zacznie spadać. Taka osoba myśli o sobie trochę jak o przodowniku pracy, docenia to i wie, że w ten sposób będzie też zachęcać do działania swoich współpracowników. Manager z tą mocną stroną będzie potrafić dostosować swoje potrzeby pod pracę i spełnienie celów.

NIEDOJRZAŁY TALENT

Z kolei niedojrzały talent Osiągania (Achiever) będzie bezmyślnie działał i o wiele łatwiej wpaść mu w pułapkę pracy dla pracy. Nie lubi się „zatrzymywać”, po to, żeby pomyśleć nad zadaniem i tym, jak je prawidłowo wykonać. I choć myślenie to także praca i działanie, niedojrzały talent tak tego nie postrzega. To może też prowadzić do skrajnego przepracowania się, ponieważ taki manager nie będzie potrafić odpoczywać i w absolutnie każdej chwili musi coś robić: odpisać na maile podczas drogi do pracy, zrobienie listy zadań tuż przed snem czy słuchanie podcastów nawet jak schodzi po bułki do sklepu.

Z managerem z niedojrzałym talentem Osiąganie (Achiever) trudno się pracuje. Można go określić mianem „samotnego wilka”, który nie będzie potrafić współpracować, ponieważ będzie miał przekonanie, że to on zrobi po pierwsze wszystko, po drugie najlepiej, a po trzecie najszybciej. We współpracownikach będzie widział raczej zagrożenie, niż szansę na lepszą realizację projektu.

INSPIRACJA DLA CIEBIE 

Mając talent Osiąganie (Achiever), zastanów się, jak u Ciebie ze skupieniem się na tylko jednej rzeczy? Czasem, gdy w głowie za dużo pomysłów, to skupienie może uciekać. Warto także popracować nad docenianiem tego, co już masz oraz wypracowaniem konkretnych systemów, które usprawnią Ci pracę! Spójrz na propozycje książkowe, które dla Ciebie przygotowałam! Na pewno uda Ci się czymś zainspirować.

  • “Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności” David Allen
  • “Skuteczny menedżer. Czego nie uczą w szkole o zarządzaniu ludźmi” Marta Pawlikowska-Olszta
  • “Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” James Clear
  • “Esencjalista” Greg McKeown
  • “To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne” Greg McKeown
  • “Dziennik dobrostanu. Kreatywne inspiracje” praca zbiorowa
  • “Dzienniki wdzięczności” Janice K

PYTANIA DLA TALENTU OSIĄGANIE (ACHIEVER): 

  • Z jakich osiągnięć w ostatnim tygodniu byłeś najbardziej dumny?
  • Jaka jest Twoja “marka” w Twojej organizacji? Z czego jesteś znany?
  • Kiedy szukasz partnera do projektu, jakie cechy cenisz najbardziej?
  • Jak mierzysz i/lub śledzisz to, co osiągnęłaś każdego dnia?
  • Co jest największą przeszkodą w realizacji Twoich życiowych ambicji? Jak mógłbyś rozbić to wyzwanie na codzienne zadania?
  • Czym chcesz, aby było Twoje dziedzictwo? Co robisz, aby je osiągnąć?
  • Kto pomaga Ci wiedzieć, że jesteś na dobrej drodze?
  • Jak świętujesz swoje sukcesy i z kim je świętujesz?

PYTANIA DLA MANAGERA: 

  • Jak Twój talent OSIĄGANIA będzie wpływał na procesy rekrutacyjne w Twoim zespole? 
  • Czy i jak Twój talent OSIĄGANIA będzie budował zaangażowanie pracowników? 
  • Jak Twój talent OSIĄGANIE będzie zarządzał wynikami? 
  • Jak Twój talent będzie rozwijał ludzi?

Nie znasz swoich mocnych stron? Umów się na badanie wraz z sesją informacji zwrotnej!

Cztery domeny talentów Gallupa